По традиция всяка последна мартенска събота точно в 20.30 часа милиони хора от всички континенти ще изключат осветлението в домовете си за един час, ставайки част от най-разпознаваемата природозащитна инициатива на планетата. За 14-а поредна година над 7000 града от 180 държави ще посрещнат празника на природата с редица дигитални събития и изгасване на осветлението на известните си сгради.
„Природата е тази, която поддържа живота на Земята, осигурявайки ни чист въздух, вода, храна, както и суровини за лекарства и енергия. Днес имаме възможност да покажем нашата загриженост към нея. Затова нека се включим онлайн в тазгодишното издание на „Часа на Земята“ и да дадем ясен знак, че планетата ни е ценна за нас“ – призовава Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF България.
Природозащитната организация WWF България е подготвила специална програма за „Часа на Земята“. Съботният ден ще започне в 10 часа с раздвижване чрез йога практика, символично посветена на елементите земя, вода, огън, въздух и пространство.
В международния LIVE концерт „Глас за планетата“ ще участват изпълнители от цял свят, които ще покажат, че независимо от тежката ситуация днес, можем да бъдем заедно в името на природата. Можете да проследите световните събития в събота, а можете и сами да създадете своя инициатива.
„Часът на Земята“ в България ще обърне внимание върху грижата за кафявата мечка. В опит да противодейства на драстичното намаляване на популацията ѝ, в края на 2020 г. WWF стартира дългосрочна научно-базирана програма за опазване на мечките и предотвратяване на потенциални конфликти с хората.
Над 2000 българи се отзоваха на апела на WWF България за помощ и подкрепиха създаването на Спасителен мечешки отряд от експерти, който вече работи успешно. Сега целта е да продължи започнатото чрез проучване на мечешките популации в Средна Стара Планина и в Западните Родопи.
WWF България работи за опазването на вековните гори от нерегламентирана човешка намеса като прави нужното незаконните сечи и бракониерството да бъдат установявани навреме, а виновните да получават адекватни санкции. WWF започна и работа с местните общности, за да търси решения за дългосрочно предотвратяване на конфликта между хората и мечките. Спасителен мечешки отряд се отзовава бързо и адекватно в случай на необходимост.
Основана през 1961 г., международната природозащитна организация WWF работи в над 100 държави с помощта на 7000 служители и над 5 милиона доброволци за подобряване на състоянието на околната среда, за да може хората да живеят в хармония с природата.
В България WWF се занимава със защитените територии и местообитанията от европейско значение в мрежата Натура 2000, горите и сладководните екосистеми, устойчивото развитие на селските райони, промените в климата.
Часът на Земята в България се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на БНР, БНР-Бургас, БНР-Варна и други медии.
„Часът на Земята“ е най-голямата световна природозащитна кампания и е започната от WWF.
Тя показва какво правят малките жестове, прилагани редовно от много хора, за това какво можем да направим за природата.
Тази година международният призив на „Часът на Земята“ е: „Бъди гласът на природата“.
В България решихме призивът да бъде: „Бъди закрилник на мечките“.
В глобален мащаб фокусът на „Часът на Земята“ вече е върху опазването на биоразнообразието, макар че инициативата започна, за да се обърне внимание върху климатичните промени.
Биоразнообразието намалява с изключително притеснителни темпове. Само за 50 години светът е изгубил 68% от популациите на гръбначни животни. „Часът на Земята“ в България ще обърне специално внимание на грижата за кафявата мечка, чието оцеляване е изложено на сериозен риск през последните десет години. В опит да противодейства на тази негативна тенденция, в края на 2020 г. WWF стартира дългосрочна научно-базирана програма за опазване на мечките и предотвратяване на потенциални конфликти с хората.
В България популацията на кафявата мека е намаляла почти наполовина. По преброяване от 2018 г. мечките са малко над 300 за цяла България - тенденцията е плашеща.
Кафявата мечка е защитен вид, тя не може да бъде отсрелвана, но за съжаление у нас има много случаи на бракониерство.
Използваме кампанията, за да разказваме за мечките, техния начин на живот и обявихме „Месец на Земята“, който започва в събота и ще приключи на 22 април – международния ден на Земята. От 20.30 часа започва виртуалния спектакъл на WWF България:
Заредете батериите на лаптопа си и изключете осветлението - Ники Станоев ще бъде водещ на концерта: „Часът на Земята – Включи се, където и да си!“, в който ще участват изпълнителите Елена Сиракова, Керана и космонавтите, РДМК, Парапланер, Маги Алексиева - MEY, BunyVerse & Strela, а хореографът Коста Каракашян ще се включи от Египет със специален танцов пърформанс.
Събитието можете да проследите и тук
Във WWF България работим по три линии за опазване на мечките:
• опазване на горите – наша основна дейност, грижа за старите гори, борба с незаконната сеч и сертифициране на горите, така че дървесина да се добива устойчиво;
• работа с правоприлагащите органи – работим за това престъпленията срещу дивата природа да бъдат наказвани.“
За съжаление у нас хора, които са убили мечка, не са понесли наказателна отговорност. Законът, който на хартия е добър и предвижда сериозни наказания, на практика не се прилага.
Калина Бояджиева продължава:
„Третата линия на работа за опазване на мечките в България е спасителният мечешки отряд, който да се грижи за ранени мечки или мечета, както и за мечки, навлезли в населени места. Грижим се мечките да не навлизат в човешките територии чрез обезопасяване на техния хабитат с електрически огради, които са безвредни за мечките и за хората. Срещите на мечките с хората се случват заради населените им от хората местообитания и защото заради климатичните промени, мечките се събуждат по–рано и тръгват да търсят храна. Спасителният мечешки отряд е съставен от експерти по мечките, но всеки може да подпомогне неговата дейност.
Всеки, който иска, може да стане закрилник на мечка на wwf.bg/mechki.
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт? Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..
Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg