Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съюзът на военноинвалидите отбелязва 106 години

Снимка: архив

На 29 март България отбелязва Деня военноинвалидите и пострадалите при изпълнение на воинските си конституционни задължения.

За годишнината разказва в “Нашият ден“ Петър Велчев, председател на Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите:

“Посрещам деня със смесени чувства. Знаете, че цяла година сме на приливи и отливи да се видим и съберем. Но в крайна сметка нашата организация прави уникалната 106-годишнина от учредяването си. Искам преди всичко да пожелая много здраве и сили на нашите членове в страната. Те не са малко, над 3300 са в 99 структури.“

История на Съюза

“Нашето учредяване е на този ден през 1915 г. Тази година отбелязваме не само 106 години от учредяването си, но и от създаването на първия ни Закон за обгрижване на заслужилите за род и родина български граждани чрез Указ 45 на негово величество цар Фердинанд I. Освен това правим и 106 години от поемането под патронажа на върховния главнокомандващ на българската войска, Негово величество цар Фердинанд. Като по този начин обгрижването на тези наши членове става и на съответното ниво. Този патронаж е инспириран от Нейно величество царица Елеонора, българската майка, която е защитавала воините ни. 106 години ние отбелязваме и на нашия девиз, който е – “Всичко за България“.

През 1925 г. е вторият закон, също с указ на негово величество цар Борис III, когато се създава и отделение за грижи към военноинвалидите и военнопострадалите в Министерство на войната тогава. През 1936 г. е следващият закон, който е още по-обширен и обхваща много повече права и обгрижване на нашите хора.“

Съвремието

“Ние успяваме чак през 2005 г. да възстановим нашия закон и оттогава насам се опитваме непрекъснато да вкарваме неща и права в него. Но в последните години работим особено активно за повишаване на пенсията на военноинвалидите и искаме една промяна в Кодекса за социално осигуряване на член 86, където трябва да се смени основата на преизчисляване на пенсията. Тя в момента е на основата на социалната пенсия за старост, която е 141 лв. А искаме това да стане на основа на линията на бедност, за да може техните нищожни пенсии, които получават в момента, в размер от 162 до 212 лв. в зависимост  от процента загубена работоспособност, да станат едни по-нормални пенсии за съществуването им.“

“Наред с това водим и борба с промяна в Закона за хората с увреждания, тъй като ние сме такава специфична категория хора с увреждания. За вписването на военноинвалидите и то тези с над 90 на 100 степен на увреждане и с чужда помощ. Да не им се дават тази финансова подкрепа в точка трета, а да си бъде там, където им се полага. Т.е. точка 5, където те получават 212 лв. подкрепа, а не 98.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
елен лопатар

И ловците доволни, и елените живи и здрави!

Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..

публикувано на 05.05.25 в 16:15

Десислава Димова, акушерка: Най-трудното е да накараме майката да си повярва

На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия. Според нея акушерството и грижата..

обновено на 05.05.25 в 11:13
Момчил Цветанов

Регистър на водопадите в България събира точна информация за ценното природно богатство

С планинския водач и автор на книгата "Българските планини" Момчил Цветанов говорим в "Нашият ден" за инициирания от него научно-изследователски проект към ЦНИП (Център за научни изследвания и проекти) към УАСГ, за създаване на официален Регистър на водопадите в България , който да дава точна информация за това ценно природно богатство. През..

публикувано на 05.05.25 в 10:40

Село Баните празнува с музика, танци и традиционна кухня

На 5-и и 6-и май ежегодно се провежда празникът на община Баните и минералната вода. Празникът се чества от 50-те години на миналия век . Местните хора вярват, че ако човек се изкъпе с лековитата вода точно на Гергьовден, ще бъде здрав цяла година. Но това няма как да проверите, ако не опитате сами, а съпътстващите тържества ще направят..

обновено на 05.05.25 в 09:42
Доц. д-р Христо Михайлов

100 години висше лесовъдско образование в България

През 2025 година се навършват 100 години висше лесовъдско образование в България. Кулминацията на честванията ще бъде тържественото отбелязване на юбилея в Софийската опера и балет на 7 май. В "Нашият ден" ректорът на Лесотехническия университет (ЛТУ) доц. д-р Христо Михайлов говори за празненствата по повод годишнината, състоянието на..

публикувано на 05.05.25 в 09:37