В навечерието на 1 април – отново за смеха, хумора и смешното. Смехът от вчера и смехът от днес – как се смеехме преди и на какво се смеем сега, как се промени хуморът?
Темата коментира в “Нашият ден“ Весел Цанков, хуморист, журналист и отговорен редактор на редакция “Хумор и сатира“ в БНР.
Смехът вчера
“Наблюдавам от адски много години смеха в България. Още бях съвсем малко дете, по радиото слушахме вкъщи “Зигзаг“, “Чакани гости“, “Златният кос“, всички тези легендарни предавания на редакция “Хумор и сатира“. Много смях има в България. Въпреки смяната на различните политически режими, икономически, здравни кризи хората винаги са се смели и са намирали смешното даже и в най-тъжните неща. Даже и когато имаше купонна система, имаше вицове за купоните и при най-големите протести имаше вицове за тях. Успяваме да откриваме смешното във всичко и мисля, че това е добре. Това показва едно обществено здраве.
Това, което правим ние, е това, което прави програма “Христо Ботев“ и Националното радио, това, което съхранява. Защото, ако всички тези процеси – културата, образованието, познанието, най-общо взето, бъдат оставени единствено на пазара и на тяхното саморазвитие, високите образци ще изчезнат. Това, което наричаме класика, ще изчезне. Точно това е задачата на нашата програма и на държавата – да съхрани българската и световната класика и да може да я предлага на хората, защото, ако човек няма откъде да научи, че това нещо съществува, няма как да получи потребност да го потребява и да бъде част от него и по този начин малко или много да се възвиси.“
Как се променя смехът
“Променя се, както се променяме ние. Смехът не може да е в някакъв вакуум, смешките не може да са в някаква лаборатория извън живота, смешките се базират на живота. За съжаление в тези нови времена смехът не е това, което беше. Звучи малко старешки и малко консервативно, но е така.
Сега смехът е бърз, сега смехът е повече към телесната долница, а не към разума, ума и духа. За съжаление такъв е смехът. И хората, които имат сетива да усетят този класически хумор, тези образци, които все пак искат малко замисляне, за да влезеш в тях, да почувстваш тяхната красота, са като плаващи на сал в море, от който трябва да не изпаднат. Някаква борба е, но да погледнем оптимистично, че тези неща ги има, културната програма я има и има къде да виреят по-високите образци.
Има и още нещо оптимистично. Поне според моите наблюдения през всичките тези години на книжния пазар – имаше един период 90-те години, когато нивото беше доста ниско. Може би някъде след 2000 година започна да расте. Все по-стойностни образци на световната литература започнаха да се издават. И което е още по-хубаво, все по-стойностни български книги.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..
Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..
ДОБРОволчески възможности по света и у нас в рамките на проекта "ДОБРОкаст пътува – пътувай с нас!" представя в "Нашият ден" Катерина Стоянова , председател на УС на CVS България. На фокус е фестивалът "48 часа Варуша Юг“, който предстои във Велико Търново между 15 – 17 август. "ДОБРОкаст" е единственият подкаст, посветен изцяло на..
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg