Нотариус Камен Каменов отговаря на въпроси, зададени от слушатели на БНР, в “Законът и Темида“.
Каква такса се дължи при заверка на договор за наем?
“Когато договорът за наем има нотариална заверка на подпис, а той може да има по желание на страните, когато е със срок от една година. А ако е със срок над една година и искат страните да се впише и да бъде противопоставим, той трябва да има нотариална заверка на подпис и тогава да се впише в Службата по вписване. Има удостоверен материален интерес, който се смята според срока на договора за наем.
Особеното на договора за наем на земеделските земи и при арендата на земеделските земи, където е уредено в специалния закон, е, че при заверка на договора за рента на земеделска земя, или за наем на земеделска земя, се дължи обикновена такса от 10 лв. за целия договор."
1. Какво не може да се включи в брачния договор?
2. Подлежи ли на нотариална заверка брачният договор?
3. Защо при продажба на кола или недвижим имот нотариусът иска да присъства и съпругата/съпругът?
4. Какво представлява констативният нотариален акт?
5. Каква е процедурата по издаване на констативен нотариален акт по обстоятелствена проверка?
6. Може ли да бъде издаден констативен нотариален акт само по документи?
7. Трябва ли един договор за наем да бъде заверен нотариално?
8. Кой плаща разходите по сделката при покупко-продажба на недвижим имот?
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg