Какви са поуките на историята и изборите в нея? Коментира в “Нашият ден“ проф. Андрей Пантев:
“Ретроспективните и перспективните поуки са, че демокрацията не е растение, което може да бъде култивирано навсякъде. Трябват традиции, климат, среда. Имам предвид интелектуален климат.
Все пак нещо от нашата демокрация работи, ако искате с изненадите, с традициите, с рутината. Повече или по-малко, оспорвани или триумфални, тези избори свидетелстват, че все нещо от това, за което сме тръгнали след 1989 г., съществува, макар и не в онази форма и мащаб, в които сме искали.
Може да не харесваме този или онзи. Да не харесваме президент, да не харесваме премиер, но все пак имаме право да го кажем. И това мисля, че е крачка напред в нашия немного прекрасен исторически живот от миналото.“
Изборите за 45-и парламент и учебниците по история
“Ще бъде маркирано като вкоренено безразличие и безличие. В миналото даже и злодеите в световната и в нашата история са били хора с облик и характер. Разбира се, че ще бъде рутинно, монотонно отбелязано, но нищо драматично.“
Пандемията
“Променя се нашата реакция в състояние на изолация. Всеки намира дома си като малък самотен остров. Променя се и това, че имаме усещането за различия. Бавно, дори бих казал тромаво бавно, но както виждате, навсякъде има едно дълбоко съмнение. В съвременния си формат светът – политически, стопански, културно, манталитетно, не е ли изправен пред някаква колизия? Не е ли изчерпан този начин на селекция на управления и в това отношение, можем да кажем, че има сериозни условия някой или някои да се представят като нови, като спасители, като различни отново, което невинаги е увенчано с позитивен ефект.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Векове наред жената е била обект на медицински интерес главно заради нейните репродуктивни способности и възможността да роди и отгледа здрави деца. Невидимите за медицината жени или как съвременната наука съзнателно пести от познание как женското тяло реагира на лекарства и терапии – разговор във "Време за наука" с журналистката в сферата..
Събитието се провежда под патронажа на Министерството на образованието и науката. Виртуалният водещ на новинарски емисии Тео, създаден с изкуствен интелект за Великденския концерт на участници от конкурса "Киното – моя любов, моя песен", част от Международния младежки медиен фестивал "Арлекин", ще се материализира отново във Варна. Обръщението на Тео..
Опенхаймер след изобретяването на ядреното оръжие цитира древноиндийския епос "Бхагавадгита", в който се казва, че когато "блясъкът на хиляда слънца" светне в небето, човекът ще стане заплаха за света. До днес атентатите, терористичните актове и военната надпревара правят така, че чуваме по-често за тях, тоест изобретението на Нобел е по-новинарско..
В днешното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" ви срещаме с един от водещите иноватори в устойчивото предприемачество – Денимир Димитров , основател и изпълнителен директор на "Zero Wave", компания с мисия да превръща отпадъци в ценни ресурси. Освен това, той е сред основателите на сдружение "Нулев отпадък България", което..
В Лозница днес стартира третото издание на фестивала на етносите под наслов "На една синия, от една паница – под Лозница" . В градския парк ще бъдат представени обичаите и традициите на различните етнокултурни общности в Лудогорието. Фестивалът се организира по проект "Етнокултурното многообразие и културното наследство на Лудогорието", изпълняван от..
От 4 до 24 юни София отново ще бъде домакин на платформата "Световен театър в София". Тя е част от Календара на културните събития на Столичната община и..
Планината Бешбармаг е едно от най-красивите и мистериозни места в Азербайджан. Намира се недалеч от Баку и всъщност е не особено импозантна скала, но..
Представете си огромен пикник с любимите си хора под звуците на световна музика и в компанията на топартисти, готвачи и със забавления за малки и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg