Как да стане Хартата на основните права на Европейския съюз разпознаваема сред българските граждани и специалисти? Как да бъде работещ инструмент в защита на основните права на гражданите? Как да се използва като алтернативна защита? Как да се използва за подобряване на националните правни средства за защита? Каква е ролята на адвокатите за върховенство на правото и прилагане на правото? Кои са акцентите в проекта „Адвокати за защита на основните права“ и каква е неговата цел?
Темите коментира адв. Елка Пороминска – председател на Асоциацията за жените адвокати и консултант на предаването “Законът и Темида“:
“Програмата “Правосъдие“ за ЕС, която действа в периода 2014-2020, се докосна и до нас в качеството ни на български адвокати. В нея участва консорциум, в който са включени както “Фондация български адвокати за правата на човека“ като водещ партньор, Италианската национална асоциация на адвокатите, Миланската адвокатска колегия, Италианската федерация на свободни професионалисти, Висшият адвокатски съвет – Испания и Университетът в Бургос – Испания. Това са едни много изявени професионалисти от три държави на Европейския съюз, които са се заели да популяризират Хартата, от една страна, а от друга страна, да извлекат какви са конкретните проблеми при прилагането ѝ в тези държави в Европа.“
„Адвокати за защита на основните права“
“Основната цел на проекта е да изследваме състоянието на осведоменост, конкретното приложение на тази Харта в конкретните европейски държави. Позоваването на Хартата и обучението на адвокатите при прилагане на Хартата, както донякъде и изучаване на практиката на съда на ЕС в Люксембург, където България също има представители, и един от тях, високоуважаваната съдия Марияна Кънчева, взе участие в едната конференция, която се проведе в България. Като даде много интересна презентация, която смятаме дори изцяло да качим на сайта на Софийската адвокатска колегия.“
Разговора с адв. Пороминска можете да чуете от звуковия файл.
Какво е участието на италианската страна в проекта „Адвокати за защита на основните права“, коментира адв. Джиджи Панцини – председател на Националната адвокатска асоциация в Милано, в интервю, дадено специално за „Законът и Темида":
“Ние сме партньор в този европейски проект, това е първото събитие, първото обучение по проекта и участват много от нашите членове и не само – адвокати, които се интересуват от материята на основните права."
Основни документи, подписани от Италия, за спазване на правата на хората
“Хартата е основният документ, който помага дори и чисто практически на съдиите, когато имат казуси в областта на основните права и на правата на човека. Но Италия прилага и всички останали европейски документи, директиви, Конвенцията за човешките права, включително и всичко останало, което касае правото на семейството да живее заедно, урежда миграцията и правата на мигрантите, на тези, които искат убежище, и всички други проблеми, които са и тема на нашия проект.“
Ролята на адвокатите и адвокатурата за спазването на човешките права
“Ролята на адвоката е много важна не само заради защитата, а и заради това да разпространява културата на съществуването на тези права. Защото често се получава така, че точно тези, които идват от други държави, които имат права, всъщност идват със съзнанието, че нямат, точно защото не са граждани на тази държава, защото техният статут в нея не е регулиран. Всъщност важното е да се разбере и да се знае, и да се информира, че права имат и че тези права трябва да се спазват, трябва да се знаят. Ролята на адвоката не е само в защитата, но е и тази да информира и да помогне на клиента да знае правата си, за да може да ги реализира.“
Статут на адвоката в Италия
“Отговорът е – има две страни. Едната е, че в конкретните случаи, чисто практически, когато на територията на един съд в конкретни дела има сътрудничество между адвоката и съдията, нямаме проблеми в това отношение – имаме доверие, имаме комуникация. Другата страна обаче е, когато говорим за принципи и за политика в дейността на отделните юридически съсловия, защото много често дебатът между съдии и адвокати е точно в реформа на гражданския и на наказателния процес, където, от една страна, съдиите искат да се въведе по-бързо производство, по-бързо приключване на делата, и не винаги държат на това, независимо че производството е кратко, да бъдат максимално гарантирани защитата на гражданите. Позицията на адвокатите е – ние не искаме качеството на защитата и гаранцията за това, че ще бъдат защитени правата и интересите на гражданите да бъде за сметка на по-късите процеси."
Ролята на Висшия адвокатски съвет
"Висшият адвокатски съвет има задачата на национално ниво да осъществява комуникациите с институциите в Италия и да организира и политически, но и всички останали отношения, които касаят промяна нормативната база, закони, предложения, становища."
Преводът е на адв. Мария Ганчева, член на Адвокатската колегия в Милано.
Разговора с адв. Джиджи Панцини можете да чуете от звуковия файл.През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg