Анелия Александрова преобразява стари ръждясали електрически табла в истински произведения на изкуството, а 2-годишният ѝ санбернар търпеливо ѝ позира като модел.
Знаковата софийска улица „Иван Вазов“ посреща пролетта още по-красива и цветна, а причината е, че две от старите и сиви електроразпределителни касети на тротоарите ѝ бяха професионално изрисувани с трайни акрилни бои от художничката Анелия Александрова - Ая и вече радват с ярките си багри минувачите. И най-вече децата, разбира се. Обяснението е, че централно място в арткомпозицията, в която се превърнаха ел. таблата, е отредено за един от най-добрите приятели на човека – кучето. Дружелюбният и жертвоготовен санбернар е лавинно куче спасител, но тук е представен и като закрилник на синявицата, която е защитен вид в България.
„Трансформацията“ на старите и неугледни електрически табла в творби на изкуството, носещи и силно послание, са част от проекта „Пътепис на анамалистичното изкуство“ на Анелия Александрова - Ая, която се стреми да заздрави връзката на природата с градската среда чрез анималистични образи. Авторката кани на едно любопитно пътешествие из животинския свят в неговото многообразие и символика. В условията на пандемия и на въведени строги противоепидемични мерки проектът на младата художничка развива идеята за галерия на открито, представяща по оригинален начин анималистичното изкуство.
Трансформирайки ел. таблата в арттворби, Анелия се сблъскала и с неочаквани премеждия. Докато завършвала работа си по едното табло, някой „шегаджия“ надраскал с маркер другото, което било почти готово. Наложило се тя отново да го изрисува. Като приключила с "Приятели", отново пребоядисала другото табло, но буквално още преди боите да са изсъхнали, пак го надраскали и отново се наложило да го възстановява.
"Докато рисувах анималистични сюжети върху ел. таблата, минаваха родители с деца и всички много се радваха на таблото с кучето и котката. Някои минаваха дори и по няколко пъти на ден, за да видят докъде съм стигнала, голяма атракция бях, особено в компанията на моя санбернар, който страшно търпеливо ми позираше", споделя Анелия Александрова.
„Преобразените“ електрически табла по ул. „Иван Вазов“ с живописните творби „Приятели“ и „Полет“ са реализирани по програма „Творчески инициативи“ с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ в партньорство с „ЧЕЗ Разпределение“ АД и Столичен инспекторат, като част от кампанията на ЧЕЗ – „Цветни улици“.
Анелия Александрова - Ая е родена в София, където през 1998 г. завършва гимназията за изобразителни изкуства „Николай Райнов“. През 2003 г. тя завършва магистърска степен по специалност „Стенопис“ в Националната художествена академия. През 2006 г. й е присъдена образователната и научна степен доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства към специалност „Стенопис“ в НХА в София. От 2018 г. членува в Международна асоциация на ръчни производители на хартия и художници на хартиено изкуство( IAPMA). Тя има реализирани 7 самостоятелни изложби и участие в 52 групови национални и международни изложби. Има и реализирани четири стенописа. През 2012 г. тя получава наградата на журито „Пазител на традициите“ 2012 в категория „Изобразителни изкуства“ – Млади, както и награда като победител в онлайн гласуването. През 2020 г. реализира филма „Потайностите на моето ателие “ по инициатива „Солидарност в културата“ на Столична община. През същата пандемична година създава късометражния филм „Ябълката на раздора“ с подкрепа на НФ „Култура“ по програма „Творчески стипендии за подпомагане на млади и изтъкнати творци и на други млади специалисти в областта на културата“.
На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в реално време" – това е мотото, което програма "Христо Ботев" следва през цялата година, участвайки активно и на живо в културните събития в страната чрез изнесени предавания извън ефирните студия,..
В редакция "Хумор и сатира" винаги сме много актуални дори и когато си спомняме за ярки личности от миналия век и в това можете да се уверите в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Кирил Варийски, чийто 70-и рожден ден..
В Деня на народните будители гост в студиото на "Артефир" е Йордан Радичков , автор, издател и внук на големия български писател Радичков. Младите хора винаги са обичали творчеството на Йордан Радичков, което е изконно свързано с новото, с това, което предстои, с идеи, които още са непрочетени и неразбрани, по думите на госта. Радичков..
На софийския площад "Вацлав Хавел" беше открита скулптурата "Сърцето пътува" на чешкия артист Курт Гебауер, автор на проекта "Сърце" в памет на Хавел в Прага. "Курт Гебауер е един от известните чешки скулптори "със своята универсалност и способност да работи с околната среда. Негови скулптури са сред езера, паркове или архитектурни ансамбли."..
Има една отдаденост, която е повече от изпълнение на задълженията, една енергия – особено в ден като днешния, по-голяма всеотдайност, с която един мениджър (или един оперен режисьор) изпълнява задълженията си. "Опера на площада", "Музи над водата", "Опера в парка", "Опера на върховете"... Как нещата се превръщат в мисия? Акад. Пламен Карталов ,..
От 1 до 7 ноември Благоевград е домакин на Балканския театрален фестивал . Организатор е Драматичният театър "Никола Вапцаров", със съдействието на Община..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф...
Галерия "Астри" по неписана традиция представя новата изложба на художника Евгени Колев. Тя е назована лаконично "Живопис" и съдържа 21 картини, подредени..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg