Каква е истината за насилието, скрито зад домашните стени на пандемията? Как да окажем подкрепа на жертвите на домашно насилие и защо често процесите не са едностранни?
Темите коментира в “Нашият ден“ адв. Геновева Тишева от Български център за джендър изследвания и член на Комитета на ООН за премахване на дискриминацията срещу жените:
“Към темата за домашно насилие през 2020 г. имаше засилен интерес, но за съжаление до края на годината не можаха да се предприемат конкретни действия, включително и законодателство и политики, които да подобрят това положение.
Освен конкретните истории, които са най-важните и всекидневно трябва да се опитваме да решаваме с общи усилия, и цифрите, които предполагам знаете, са много важни.
Повече от 25 жени бяха убити от близки интимни партньори и съпрузи през изминалата година. Това е наистина голяма и тревожна цифра. Също така доказателство, че положението се е влошило, е, че са издадени над 3500 заповеди за защита по Закона за защита от домашно насилие през миналата година. Това е по-голям брой отколкото в предходни години на годишна база и повече от два пъти са се увеличили обажданията на горещата телефонна линия на Алианса и на другите линии на организациите, които работят по този проблем.
Това, което предстои за решаване, не е довършено и в тази пандемична обстановка е много спешно да се приемат предложените промени в Закона за защита от домашното насилие.
Това е подновен Закон с доста промени като обем и като ответ на действие – този проект за Изменение и допълнение на Закона за защита от домашно насилие. Това беше подготвяно и преди пандемията, около две години и половина се работи по проекта.
Налага се и по-добра процедура, по-бърза, улесняваща най-вече страните, пострадалите, децата. Също така въвеждане на институционална база – както този проект ще въведе една Национална комисия за превенция и защита от домашното насилие, която да е един постоянно действащ орган за осъществяване на държавната политика по превенция и защита от домашно насилие и сътрудничество с всички, които работят по проблема, включително неправителствени организации, които са решаващ фактор в контакта и даване на защита на пострадалите.
Промени се и законодателството за социалните услуги, вече има специален закон. До края на годинат той ще се разгръща заедно с другото законодателство и по един нов и по-съвременен, модерен начин, ще регламентира услугите. В тази връзка и много в тон с тази промяна са и предлаганите програми, изрично уредени от този проект за Закон за защита от домашно насилие.
Тук ще ги спомена (програмите – бел.ред), те добре ще се хармонизират с новото законодателство за социални услуги – консултиране на денонощна безплатна телефонна линия за пострадалите, консултиране в консултативен център за пострадали от домашно насилие – много важна услуга, която като иновативна се предоставя през последните десет и повече години от неправителствените организации.
Друга услуга е настаняване в кризисен център за пострадали от домашно насилие. И също много важна следваща услуга, изрично да се регламентира настаняване в подслон – защитено жилище за пострадалите от домашно насилие и за техните деца (за настаняване след 6-ия месец от инцидента) – често се налага, преди да се включат в обществото отново.“
Още за други пакети от мерки, за това дали закъснява законът и за неотложните предложения за промени към новия парламент и неотложните приоритети на следващото правителство, за обществените обсъждания, можете да чуете от звуковия файл.
“Новата прическа на Вики“ е книга за домашното насилие. Авторката Цветелина Цекова разказа в “Нашият ден“ за книгата и причините за нейното написване.
“Книгата проследява живота на Вики от самото ѝ раждане, защото много често се случва, когато една жена среща насилник, преди това в детството си тя самата да е била свидетел или жертва на насилие. Защото това е модел, който е много трудно да бъде счупен. Когато една жена е живяла в насилие от самото си детство, това е единственият ѝ познат семеен модел – тя подсъзнателно търси и си намира насилник.
Това е моята лична история с доза художествена измислица, но много голяма част от сцените, които са описани в нея, са лично преживени от мен. За щастие аз съм една от измъкналите се и смятам, че това е проблем, за който не просто трябва да се говори, а трябва да се крещи. Защото, в общество, в което, когато има такъв проблем, то си обръща главата на другата страна, трябва да се говори за това. Колкото повече се говори, толкова по-отворен става пътят към неговото решаване.
По тази причина реших да напиша книгата – тя за мен е лична кауза. За да може да се говори повече и да се обърне погледът на всички към този огромен проблем в нашето общество.
Аз имах подкрепата на моята прекрасна майка, но има много жени, които се чувстват абсолютно сами. Това, че има толкова много хора с този проблем, означава, че трябва да се говори, за да може жените, които го преживяват, да знаят, че не са сами, че не го преживяват сами, че има организации, към които могат да се обърнат, както и към жени като мен, които са успели да се справят и са готови да помогнат и да подадат ръка.
За съжаление, разбираме твърде късно – чак когато жените се превръщат в част от черната статистика. Идеята е това нещо да бъде предотвратявано. Това е епидемия, епидемия на обществото и то от много време. Много важно е да се търси път към този проблем.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Речникът на Кеймбридж обяви manifest за дума на годината за 2024 година. Глаголът manifest е част от английския език и означава да демонстрираш нещо, което е очевидно, чрез знаци или действия – според описанието му в речника на Кеймбридж. В наши дни обаче думата вече описва позитивното мислене, което сбъдва желания и убеждението, че можеш със..
В рубриката "Времето на редактора" ви разказваме за Третата национална среща на ученическите съвети, която ще се проведе в град Пловдив. Това събитие е част от дейностите на Националния ученически парламент – мрежа, обединяваща ученически съвети и парламенти от цяла България, с цел ефективен диалог с институциите. Националният ученически..
Днес темата за подготовката на кадри, които да отговарят на нуждите на съвременния бизнес, е по-актуална от всякога. Каква е ролята на държавата, общините и бизнеса в този процес? Как върви изграждането на иновативни училища и СТЕМ центрове, които да мотивират учениците да изучават дисциплини като мехатроника, роботика, изкуствен интелект и..
След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..
Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма „Христо..
"Най-важното за един човек е да има възможността да изучава това, което му харесва и да се занимава точно с тази област, която го прави истински щастлив и..
Харуки Мураками, един от най-четените съвременни писатели, спряган многократно като следващ носител на Нобеловата награда за литература навърши 76 години...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg