Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Българската Джанис Джоплин между музиката и каузите

Ния
Снимка: Личен архив

Тя е певица, победител в петия сезон в “Гласът на България“. Наричат я българската Джанис Джоплин. Тя е част от екипа и на много други организации, които помагат на хората да търсят своята идентичност. Завършва социални дейности в Софийския университет, изкушена е от редица обществени каузи. Тя е Ния Петрова и е главен герой в “Нашият ден“.

“И като малка съм пробвала да се занимавам с музика, отказвала съм се или не е било моето към момента. В някакъв момент, като намериш правилните хора около теб и като се отпуснеш да го правиш, просто тръгва само.

Може би беше по един от най-баналните начини. Просто в училище намираш едни хора, които са като теб, и започвате да правите едни и същи неща и си намираш мястото."


“Гласът на България“

“В шоуто попаднах отново през хора. Много приятели са ми казвали: “Защо не пробваш, защо не се явиш?“ Накрая просто отидох.

След като спечелих формата, спрях да се чудя дали ще правя това просто като хоби или като нещо, което ей така минава покрай живота ми. Осъзнах, че искам да го правя и ще го правя по-професионално, по-постоянно.

Стилът ми се разшири. Преди, мисля, че имах един стил, сега варирам постоянно между неща, които искам да изпробвам. Не мога да стоя в едни стил.“

Стилът

“Понякога пея песни, които са по-рок, по-интензивно звучащи. В следващия момент се пускам по съвсем друг начин. В момента работя върху проект, който е точно това – по малко от много от нещата, който правя. Наесен ще покажа върху какво работя.“


Присъствието и във Фондация „Сингъл Степ“ – за подпомагане на младежи от ЛГБТИ.

“Там започнах като доброволец, когато те започнаха да имат чат за подкрепа, в който реших да взема участие. Екипът е създаден от чудесни хора и видях как в България можеш да правиш тези неща както трябва, да работиш в неправителствения сектор и да вършиш нещата, така че да се развиват напред. Занимавам се главно с координирането на проектите. 

Идеята е да има човек отсреща, който по-скоро да те чуе. Както в това отношение, така и в много други. Извън това винаги съм работила с деца от институции, с учители, няма нещо, което просто така да те спре и да се занимаваш само с него.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Орлин Атанасов с нова изложба асамблажи

В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време".  Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...

публикувано на 29.11.24 в 12:16

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05