През отминалата седмица, на 14 април, се отбелязаха 200 години от рождението на Георги Стойков Раковски. Юбилеят беше почетен с много различни прояви в цялата страна.
В столицата бяха поднесени цветя и венци пред бюст-паметника на Раковски в Борисовата градина. В чест на видния българин в Регионалния исторически музей - София беше открита изложбата „Георги Ст. Раковски и софийските възрожденци“. Експозицията разказва за разностранната личност на Георги Раковски и разкрива моменти от съвместната дейност със софийската възрожденска интелигенция.
В Регионалния исторически музей - Пловдив са представени две изложби за живота и делото на революционера.
В Котел – родното място на Раковски – се състоя официална церемония и тържествен ритуал пред неговия паметника в града.
По този повод гост в предаването беше Пламен Мерджанов, директор на историческия музей в град Котел.
Г-н Мерджанов разказа за реликвите и документите, които се пазят в музея и поддържат жив спомена за Георги Стойков Раковски в българската история – като революционер и демократ, публицист, журналист, писател, поет, историк и етнограф, визионер...
До края на годината Историческият музей-Котел ще предложи много нови изложби и инициативи на своите почитатели.
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..
Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg