Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фондация „Булгари“ за децата и младежите с увреждания

Снимка: foundation-bulgari.com

Последните 10 години в България се утвърди една трайна негативна тенденция. 2000 деца биват изоставени от родителите си, повечето от които още в родилния дом. Някои деца биват изоставяни от бедност, други –защото се раждат с някакъв вид увреждане. И никой не обяснява на родителите, че да, ще им е трудно, но и че ще могат да разчитат на компетентна помощ. Напоследък все повече и повече родители на такива деца поемат отговорност и грижа за тях, разчитайки на неправителствените организации, които най-често работят по проекти, финансирани от европейски програми.

Една от организациите, работила по такъв проект е Фондация „Булгари“. Проектът се реализирал с голяма успех, но както на всеки проект и неговият срок изтекъл. Тогава екипът взел решение да продължи работата си, въпреки трудностите. „Нашата идея е през призмата на спортните занимания да развиваме когнитивните функции на мозъка при тези деца. Чрез играта, действието, упражнението могат да се развиват и утвърждават тези функции“ казва Румен Колев – психологът и управител на Фондация „Булгари“. Срещаме се в спортния ѝ център.


Чуйте и две от майките.


В залата екипът на предаването завири няколко от децата и младежите. Успя да поговори с един от тях. Условно го напичаме Николай.

Спортната зала на Фондация „Булгари“ се намира в един блок на кв. Красна поляна. Лесно се открива блока, но входът за самата зала трудно се намира. Затова още на паркинга ни посрещна един от треньорите – Любомир Тасев. Той вече втора година се занимава с децата и младежите с увреждания, които посещават залата. Разговорът него започва естествено с резултатите и ползата от спортните занимания за децата и младежите с увреждания.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10
Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова

Студенти коментират думите на 2024 година

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Космическата 2024 година

Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната,  какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..

публикувано на 24.12.24 в 10:58

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15