Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Мими Виткова: Тотален управленски хаос в здравеопазването

Мими Виткова
Снимка: БГНЕС

Абдикира ли държавата от управлението на кризата?

Темата коментира д-р Мими Виткова, бивш министър на здравеопазването: 

Държавата отдавна е абдикирала от здравната система – още преди 20 години, когато се реши политически без сериозни анализи и аргументи, че пазарът ще реши всички проблеми в здравната система. Оттогава тя е на самоуправление, контролът върху нейната дейност и върху пазарните субекти е не нулев, а отрицателен.

От година системата е в съвсем извънредни обстоятелства по време на пандемията, където виждаме, че нещата се решават – стъпка напред – две назад. По отношение на мерките, които се предприемат и които са по-скоро политически мотивирани в зависимост от конкретната, моментна политически конюнктура и не толкова от медицинските обстоятелства.

Това, което наблюдаваме в последните седмици – цялата държава влиза в ситуация на доста сериозна нестабилност. И в здравеопазването по принцип епидемията се използва твърде широко и твърде неприлично с политически цели.

Затова сме свидетели преди изборите, че когато се увеличаваше заболеваемостта, ние тръгнахме с предизборни цели да разкрепостяваме мерките. И видяхме пика на третата вълна.

Да не говорим за решението за Националния оперативен щаб, който е един експертен орган към Министерския съвет. Какво означава това – днес обявяваме, че той ще бъде закрит, утре – обратното, че ще продължи действията си, докато бъде нов. Аргументът, който министърът на здравеопазването изложи, е, че всяко ново правителство би трябвало да избере нов оперативен щаб. Но защо този аргумент министърът не приложи и към смените на директорите на всички държавни болници в страната в предизборния период и на пика на епидемията, когато целта на всяко ръководство е да може да се справи с нея. Ние отклоняваме вниманието да се готвят конкурсни документи.

Да не говоря за абсолютно безумните решения – директори на университетски болници са никому неизвестни икономисти на 35 години. Член-кореспонденти от председатели на Съвета на директорите се подменят с никому неизвестни юристи. В същото време се елиминират от участие професори с титли по организация в здравеопазването с мотива, че нямат доказателство за достатъчно управленски опит. Системата е в пълен управленски хаос.

Трудно ми е да кажа каква е целта – след мен и потоп – това е резултатът. И ако това е и политическата цел, която като че ли се прокрадва не само от ситуацията в здравеопазването, много жалко, че 30 години след демократичните промени ние избираме политици, които изобщо не се интересуват нито от съдбата на здравеопазването и живота на хората, нито от съдбата на държавата.“


Пандемията

“Вирусът е непредвидим, но все пак на обществото трябва да е ясно при какви показатели ще се затягат мерките, и при какви ще се тръгне поетапно към тяхното разхлабване. Защото мартенското разхлабване на мерките на фона на качване на показателите и на заболеваемост, и на смъртност, беше нелогично и необяснимо и то ни доведе до немного приятни резултати.“

“Астра Зенека“

“Това, което мога да коментирам, е, че всяка от фирмите, за да регистрира своята ваксина, е предоставила достатъчно доказателства по отношение на дозите, на схемите на имунизацията. В момента нито една от фирмите производителки не е предоставила в публичното пространство доказателства, че може ваксината, примерно в случая на “Астра Зенека“, втората апликация да бъде заменена с mRNA ваксина. И не мога да кажа как се взе решението и как министърът на здравеопазването оповести, че е възможно да се прави втора доза с другия тип ваксина?

Повече можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55