Темата на "Гласът на времето" е ПАРИТЕ – отношението им към морала, щастието, баланса в обществото и в отделната личност. Не става толкова дума за фиск или икономика, а за интерпретации в областта на етиката и историята – зло ли са те, или са средство, посредник между човека, труда и ценностите.
Гости в студиото са социологът и бизнесмен Кънчо Стойчев, доцент Емил Хърсев – бизнесмен и преподавател в УНСС, по телефона се включва журналистката Пепа Витанова, за да разкаже за отношението към парите на либертарианката Айн Ранд, а финансовият анализатор Николета Карамилева обяснява как да се пазим от обсесията за покупки и агресивната реклама. Видиш ли някой, който казва: „парите са зло“, бягай от него, срещу тебе е мародер – така се изказва Айн Ранд чрез свой герой, съобщава Пепа Витанова.
Балонът на парите, срещу които няма достатъчно производство и ценности, може и да се спука в световен план, прави пък стряскаща прогноза Емил Хърсев. Кънчо Стойчев обобщава – парите са само средство, а не добро и не зло сами по себе си. Човекът прави злото или доброто, вкл. с парите. Става дума и за термина „хигиена на парите“ – как човек превъзмогва имането или нямането, без да губи в себе си по-базови ценности.
Още – защо водещи магнати не бързат да дават на децата си управлението на големия ресурс – как парите се разглеждат и като педагогически лост. Освен това – защо могат да се превърнат и в средство за обществен възход, и в яма на индивидуалното падение и крах.
Чуйте предаването в звуковия файл.Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg