Макар заведенията да са затворени и празненства на обществени места да няма, консумацията на високоградусови напитки във времената на пандемия се е увеличила, показват данните на Global Drug Survey.
За целите на проучването през май и юни са анкетирани 58 811 души от 11 страни, сред които Германия, Франция, Нидерландия и Великобритания. 43% казват, че пият алкохол по-често, а 36 на сто - че пият по-големи количества.
Има ли бум на битовия алкохолизъм в България?
Темата коментира в “Нашият ден“ Петър Кралев, психотерапевт, автор на книгата „Психотерапия на алкохолизма“.
“Как повлия изолацията на алкохолно зависимите не бих могъл да кажа, но на хората, които злоупотребяват повече, със сигурност е повлияло по посока увеличаване. Два или три от факторите, които обикновено съпътстват, самотното пиене или превръщането на една злоупотреба в зависимост, са драстично налице.“
“Първо, самотата, самоизолирането. На второ място – гневът. От месеци наред това е едно масово състояние в обществото. И то не само във връзка с пандемията, тя го отключи повече. И вътрешната, душевната умора сякаш. Толкова много и разочарования, и очаквания за нещо, което не обещава да си отиде в скоро време.“
“Нарушава се някакъв принцип на принадлежността, участието в групи, което изгражда и е първата, най-важна наша потребност. Всички зависимости си имат едни и същи правила, един и същи модел. “
“Алкохолизмът винаги е бил в основата си самотно занимание и извън обществените заведения, т.е. у дома. Но увеличената алкохолна употреба говори за това, че при злоупотребяващите се увеличава зависимостта като някаква форма на компенсация. От страховете, свързани с утрешния ден, от самоизолацията.“
Злоупотреба и зависимост
“За зависимост от алкохола говорим, когато алкохолът се превърне в център на живота на човек. Когато започне да измества бавно и неусетно почти всички негови интереси, занимания, хобита, социални връзки и контакти. И да се превръща в една форма за връзка със света. Тогава говорим за зависимост, която се превръща в начин на живот, а не само за злоупотреба.“
“Може би това са хората, пострадали най-много от затварянето на заведенията, защото злоупотребите са свързани най-вече със социалното пиене. Докато зависимостта е изолирана, скрита и трудно поддаваща се на разкритие, преди човек да потърси помощ.“
Битов алкохолизъм
“Битовият алкохолизъм е по-скоро форма на злоупотреба, която не е безопасна, защото е стъпало преди развитието на зависимост, за което са необходими дадени фактори. Но не винаги битовата зависимост се превръща в болестно състояние. Това е главната отличителна черта. Тъй като алкохолизмът, като един начин на употреба на алкохол, който е свързан с израз на всички онези емоции, от които имаме нужда – повече увереност в себе си, повече чувство за хумор, повече спокойствие, за да заспи човек вечерно време - са свързани единствено с употребата на алкохол и всъщност това е вече болестното състояние, което отличава зависимите от тези, които злоупотребяват.“
Предразположеност
“Това са психологични предразположения, свързани с детските години. Вероятно има и някаква биологична наследственост. Биха могли да бъдат фактори, свързани с травмиращи ситуации в живота, като разводи, уволнения, които задвижват процеса.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg