Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пандемия и алкохолна зависимост – ефектът на изолацията

Снимка: pexels.com

Макар заведенията да са затворени и празненства на обществени места да няма, консумацията на високоградусови напитки във времената на пандемия се е увеличила, показват данните на Global Drug Survey.

За целите на проучването през май и юни са анкетирани 58 811 души от 11 страни, сред които Германия, Франция, Нидерландия и Великобритания. 43% казват, че пият алкохол по-често, а 36 на сто - че пият по-големи количества.

Има ли бум на битовия алкохолизъм в България?

Темата коментира в “Нашият ден“ Петър Кралев, психотерапевт, автор на книгата „Психотерапия на алкохолизма“.

“Как повлия изолацията на алкохолно зависимите не бих могъл да кажа, но на хората, които злоупотребяват повече, със сигурност е повлияло по посока увеличаване. Два или три от факторите, които обикновено съпътстват, самотното пиене или превръщането на една злоупотреба в зависимост, са драстично налице.“

“Първо, самотата, самоизолирането. На второ място – гневът. От месеци наред това е едно масово състояние в обществото. И то не само във връзка с пандемията, тя го отключи повече. И вътрешната, душевната умора сякаш. Толкова много и разочарования, и очаквания за нещо, което не обещава да си отиде в скоро време.“

“Нарушава се някакъв принцип на принадлежността, участието в групи, което изгражда и е първата, най-важна наша потребност. Всички зависимости си имат едни и същи правила, един и същи модел. “

“Алкохолизмът винаги е бил в основата си самотно занимание и извън обществените заведения, т.е. у дома. Но увеличената алкохолна употреба говори за това, че при злоупотребяващите се увеличава зависимостта като някаква форма на компенсация. От страховете, свързани с утрешния ден, от самоизолацията.“


Злоупотреба и зависимост

“За зависимост от алкохола говорим, когато алкохолът се превърне в център на живота на човек. Когато започне да измества бавно и неусетно почти всички негови интереси, занимания, хобита, социални връзки и контакти. И да се превръща в една форма за връзка със света. Тогава говорим за зависимост, която се превръща в начин на живот, а не само за злоупотреба.“

“Може би това са хората, пострадали най-много от затварянето на заведенията, защото злоупотребите са свързани най-вече със социалното пиене. Докато зависимостта е изолирана, скрита и трудно поддаваща се на разкритие, преди човек да потърси помощ.“

Битов алкохолизъм

“Битовият алкохолизъм е по-скоро форма на злоупотреба, която не е безопасна, защото е стъпало преди развитието на зависимост, за което са необходими дадени фактори. Но не винаги битовата зависимост се превръща в болестно състояние. Това е главната отличителна черта. Тъй като алкохолизмът, като един начин на употреба на алкохол, който е свързан с израз на всички онези емоции, от които имаме нужда – повече увереност в себе си, повече чувство за хумор, повече спокойствие, за да заспи човек вечерно време - са свързани единствено с употребата на алкохол и всъщност това е вече болестното състояние, което отличава зависимите от тези, които злоупотребяват.“

Предразположеност

“Това са психологични предразположения, свързани с детските години. Вероятно има и някаква биологична наследственост. Биха могли да бъдат фактори, свързани с травмиращи ситуации в живота, като разводи, уволнения, които задвижват процеса.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30