Макар заведенията да са затворени и празненства на обществени места да няма, консумацията на високоградусови напитки във времената на пандемия се е увеличила, показват данните на Global Drug Survey.
За целите на проучването през май и юни са анкетирани 58 811 души от 11 страни, сред които Германия, Франция, Нидерландия и Великобритания. 43% казват, че пият алкохол по-често, а 36 на сто - че пият по-големи количества.
Има ли бум на битовия алкохолизъм в България?
Темата коментира в “Нашият ден“ Петър Кралев, психотерапевт, автор на книгата „Психотерапия на алкохолизма“.
“Как повлия изолацията на алкохолно зависимите не бих могъл да кажа, но на хората, които злоупотребяват повече, със сигурност е повлияло по посока увеличаване. Два или три от факторите, които обикновено съпътстват, самотното пиене или превръщането на една злоупотреба в зависимост, са драстично налице.“
“Първо, самотата, самоизолирането. На второ място – гневът. От месеци наред това е едно масово състояние в обществото. И то не само във връзка с пандемията, тя го отключи повече. И вътрешната, душевната умора сякаш. Толкова много и разочарования, и очаквания за нещо, което не обещава да си отиде в скоро време.“
“Нарушава се някакъв принцип на принадлежността, участието в групи, което изгражда и е първата, най-важна наша потребност. Всички зависимости си имат едни и същи правила, един и същи модел. “
“Алкохолизмът винаги е бил в основата си самотно занимание и извън обществените заведения, т.е. у дома. Но увеличената алкохолна употреба говори за това, че при злоупотребяващите се увеличава зависимостта като някаква форма на компенсация. От страховете, свързани с утрешния ден, от самоизолацията.“
Злоупотреба и зависимост
“За зависимост от алкохола говорим, когато алкохолът се превърне в център на живота на човек. Когато започне да измества бавно и неусетно почти всички негови интереси, занимания, хобита, социални връзки и контакти. И да се превръща в една форма за връзка със света. Тогава говорим за зависимост, която се превръща в начин на живот, а не само за злоупотреба.“
“Може би това са хората, пострадали най-много от затварянето на заведенията, защото злоупотребите са свързани най-вече със социалното пиене. Докато зависимостта е изолирана, скрита и трудно поддаваща се на разкритие, преди човек да потърси помощ.“
Битов алкохолизъм
“Битовият алкохолизъм е по-скоро форма на злоупотреба, която не е безопасна, защото е стъпало преди развитието на зависимост, за което са необходими дадени фактори. Но не винаги битовата зависимост се превръща в болестно състояние. Това е главната отличителна черта. Тъй като алкохолизмът, като един начин на употреба на алкохол, който е свързан с израз на всички онези емоции, от които имаме нужда – повече увереност в себе си, повече чувство за хумор, повече спокойствие, за да заспи човек вечерно време - са свързани единствено с употребата на алкохол и всъщност това е вече болестното състояние, което отличава зависимите от тези, които злоупотребяват.“
Предразположеност
“Това са психологични предразположения, свързани с детските години. Вероятно има и някаква биологична наследственост. Биха могли да бъдат фактори, свързани с травмиращи ситуации в живота, като разводи, уволнения, които задвижват процеса.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg