Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Захари Атанасов: Здравен медиатор във времена на пандемия

Снимка: @zdravenmediator

От 2013 г насам в България работят 130 здравни медиатори в около 80 общини. Медиаторската професия е въведена в редица европейски страни.

В Испания Франция здравно-медиаторните програми имат над 20-годишна история. В България също копаем основите на една такава традиция – да създаваме здравни медиатори, които да бъдат мост между уязвимите малцинствени общности и здравните и социални служби.


Главен герой в “Нашият ден“ е здравният медиатор Захари Атанасов.

“Работното ни време започва от сутринта, като работата на здравния медиатор е основно на терен. Минава, обхожда, консултира, информира, хората, които имат нужда. Примерно съпровождане до здравни институти или пък, ако трябва да се попълват някакви документи, консултации, в зависимост от това кой какви нужди има.“

“Сблъскваме се най-вече с човешкото невежество. Борим се с фалшивите новини, защото непрекъснато трябва да убеждаваме хората, че нещата особено покрай пандемията, са доста сериозни. Някои го осъзнават това, но други имат някакви съмнения и предразсъдъци, че някой нещо ги лъже. “

В момента хвърляме сили да убедим всички хора, особено от тези малцинствени общности, че нещата са сериозни и докато не се ваксинират няма как да преборим пандемията.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Точно тези хора ли трябва да учат децата на добродетели

Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към обществото и защо темата за добродетелите в училище е "пушилка", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , експерт по класически, иновативни и кризисни комуникации, който..

публикувано на 02.05.25 в 17:15
Моника Евстатиева

Моника Евстатиева: В момента журналистиката в САЩ е под атака

Изминаха 100 дни (20 януари – 29 април 2025) от началото на втория мандат на американския президент Доналд Тръмп в Белия дом. Журналистката от NPR (общественото радио на САЩ)  Моника Евстатиева  коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев ": "Бих казала, че за много хора животът в момента в Америка е абсолютен хаос и е много..

публикувано на 02.05.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Как можем да се откажем от дарение?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Николай Гинков, Бургас: Преди много години прехвърлих апартамента си на сина ми под формата на дарение. Той създаде семейство, роди му се дъщеричка, след което двамата с жена му се разделиха. Детенцето му остана на нашите грижи със..

публикувано на 02.05.25 в 14:35
Любомир Димитров

Пулмонална хипертония: Заблуда е, че заболяването е рядко – виждаме само върха на айсберга

На 5 май светът отново ще обърне внимание към едно от най-незабележимите, но сериозни заболявания – пулмоналната хипертония. За 13-и пореден път България се присъединява към глобалната инициатива , посветена на повишаването на информираността за това трудно диагностицирано състояние, известно още като "болестта на сините устни". В страната с него..

обновено на 02.05.25 в 13:37
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Кои са основните престъпления против собствеността?

Кои са основните престъпления против собствеността? Можем ли сами да противодействаме на този вид престъпления?  В юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" гостува Тодор Тодоров – графолог и криминалист, дългогодишен консултатнт на предаването, известен с писателския си псевдоним Тед Тодоров. Той споделя своя опит по темата..

публикувано на 02.05.25 в 12:45