Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Таня Панайотова от Софийската стокова борса:

От какво зависят цените на световните пазари

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Какви са тенденциите и от какво се определят цените на стоките на световните пазари?  Отразява ли се и по какъв начин настоящата ситуация на несигурност относно бъдещото ни правителство на цените на борсовите стоки? Каква се очаква да бъде световната селскостопанска реколта през тази година и как ще се отрази на цените на основните борсови стоки?

Темите коментира в “Нашият ден“ Таня Панайотова от Софийската стокова борса.

“Зърното е една от стоките, които характеризират развитието в световен мащаб. В началото на месеца излезе последния доклад на Министерство на земеделието на САЩ за състоянието на глобални зърнен пазар 2020-2021 г. И се потвърди прогнозата, която беше очертана още от началото на годината, че ще имаме рекордно световно производство на пшеница за текущия период.“

“Ако погледнем за последните 10 години, стълбчетата на производството в световен мащаб се повишават и тази година ще е рекордна. Текущият сезон се очакват 776 и половина милиона тона пшеница спрямо 764 миналата година.“

“Но и потреблението се повишава и се очаква за съжаление тази година то да надмине производството, което е един фактор, който разбира се веднага побутва спекулативната активност на борсовите пазари, особено определящите, които са отвъд океана и цените тръгват нагоре. В последно време се вижда, че Китай ще бъде изключително голям потребител на пшеница и това беше изненадващо за повечето от търговците и цените отхвръкнаха нагоре.“

“Другият фактор, който бута цените нагоре и предизвиква по-сериозна активност, въпреки рекордното световно производство, е лошата метеорологична прогноза за условията в САЩ и Канада. При положение, че там се очакват едни доста по-проблемни метеорологични условия. Застудяване, в САЩ особено. Мога да кажа, че това също е фактор, който в последните две седмици особено, накара цените да се повишат.“


Глобалната пандемия е нещо, което придава допълнителна тежест на всички цифри, които говорят. Една несигурност, която е повсеместна в целия свят. И не само от чисто човешки фактор напряга и натиска развитието на икономиката, но и от макроикономична гледна точка няма как да не даде своите отражения на цените. А при всяка една несигурност цените са първото нещо, което хвръква.“

“Икономическият ефект от политическата несигурност е с отрицателен знак. Всяка една несигурност кара, от една страна хората да се презапасяват, от друга снижава потреблението и добавя допълнителен натиск върху цялата икономика.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Христо Хинков

Проф. Христо Хинков: Откровено за българското здравеопазване

Откровено за българското здравеопазване в Lege Artis говори бившият министър на здравеопазването проф. Христо Хинков . "Правих няколко пъти равносметки и отчети – официални и неофициални. Започнах мандата с една фраза, която не е моя – че здравеопазването няма цвят. В последствие разбрах, че здравеопазването има много цветове и те са..

публикувано на 15.05.24 в 14:10

Платформата БЕРОН, или как да направим надеждна езикова справка онлайн?

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" отбелязваме годишнината от основаването на Института за български език "Проф. Любомир Андрейчин" към БАН. Специален гост в предаването е гл. ас. Илиана Кунева от службата за езикови справки, която разказва как се променят с годините въпросите на хората, които звънят по телефона. Ето какво..

обновено на 15.05.24 в 13:36

Д-р Смилен Марков за "моралната палитра на човешкото" във време на война

Днес се отбелязва Международният ден на убежденията по съвест и на лицата, които съзнателно се отказват от военна служба поради собствени принципи и вярвания . За правото на отказ от воюване, дълга към родината и сложната палитра от измерения на човешкото – разговор с д-р Смилен Марков , преподавател по християнска философия във Великотърновския..

публикувано на 15.05.24 в 13:00

Проф. Кирил Топалов: Обществото ни все още е кипящ котел

"Празникът на Светите братя Кирил и Методий е празник на всеки грамотен българин, който знае да чете и пише" – така започва разговорът в "Семейно радио" с проф. Кирил Топалов. Срещаме се в светия за българите месец май, който е и съдбовно свързан с именника и рожденик проф. Топалов, както и с ключови моменти от биографията му като: дипломат от..

публикувано на 15.05.24 в 12:05

Асен Ненов, ИКИ: Да стимулираме живота, не само икономиката!

В последното издание на рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гост е Асен Ненов, съпредседател на "Институт Кръгова Икономика" (ИКИ). Той разглежда значението на потребителските битки в контекста на ценностите , които обществото ни приема. Ненов поставя под въпрос концепцията за потреблението като ценност, подчертавайки, че..

обновено на 15.05.24 в 11:27