Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великденски празници и цени – има ли повишение

Снимка: Ани Петрова

Оправдава ли се очакването за традиционно повишаване на цените на най-търсените продукти заради Великденските празници? Каква е психологията на търсенето и предлагането? Какво е поведението на празничния пазаруващ?

Темата коментира в “Нашият ден“ Александър Йоцев, изпълнителен директор на Съюза на търговците на храни в България.

“Всяка година моделът е един и същ. Има повишаване на търсенето, нормално, всеки иска да посрещне хубавите Великденски празници на богата трапеза. И съответно от това повишено търсене има рефлексия и върху цените. “

“За мегаполис в нашите български условия, какъвто е София, малко влияе, защото има идващи и излизащи от София. Но потреблението в никакъв случаи не намалява. Защото дали ще потребявате в домашни условия, или в ресторантски, потреблението си е потребление. Разликата е в търговията на дребно и в търговията на едро.“

“Психологията на търсене по тези празници включва малко разширяване на колана. Хората искат да прекарат два дена на малко по-широка нога. Но така са се навързали празниците сега, че Гергьовден е съвсем близо, така че е нормално и дори малко повече на това пазаруване, на това зареждане да се пазарува.“

Малките магазини

“В Холандия, в Белгия има такава инициатива – “подкрепете локалния пазар“, местните производители, местните търговци. Така че това е една хубава традиция, създадена там, която лека полека намира място и в България. В крайна сметка в бизнеса има място за всеки.“

Тенденцията

“Тенденцията в последната година, годината на пандемия, и въобще като тенденция в годините, е към плавно покачване на цените. Българският лев доста устойчиво консумира, грубо казано, ефектите на еврото, тъй като е закачен за него. Но тук има едни скрит процес, скрита картина, която ще излезе наяве в мига, в който българският лев се обмени с евро директно. “

“Преминаването към евро не е повод за притеснение. Всяка стока ще си придобие стойността в евро. Както потребителските, така и човешкият труд. Няма причина да се притесняваме точно от това.“

“Би трябвало да се притесняваме, че структурата на нашия брутен вътрешен продукт не е много икономически целесъобразна.“

Полезно и ненужно при пазаруване

“Хората все повече започнаха да правят сметка на парите си. Пазаруват не толкова първосигнално, а с известен разум. Освен това не трябва да забравяте, че доста хора напуснаха големите градове. Това също има влияние върху потребяването, особено на храни. Защото те започват да си произвеждат сами плодове и зеленчуци, дори дребни животинки.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
о. Тувалу

Климатичните промени – между отрицанието и метасолидарността

В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..

публикувано на 14.01.25 в 13:32
Доц. д-р Йосиф Аврамов

Час по-скоро новото правителство трябва да приеме Бюджет 2025

Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов , експерт в областта на финансите и инвестициите. Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството. Цените..

публикувано на 14.01.25 в 12:45
Нина Цанева и Илияна Шмателка

Илияна Шмателка: За живота и бизнеса на границата между две вселени

Как изглеждат животът и бизнесът на границата на две вселени – традиционния бизнес и информационните технологии , и лесно ли се "прекрачва" от едната в другата? Гост в "Нашият ден" е Илияна Шмателка – консултант и мотивационен лектор. Шмателка разказва за своя българо-австрийски произход и за уникалното фамилно и културно..

публикувано на 14.01.25 в 10:46
Ски писта във Велинград

Ирена Георгиева: Туризмът ражда мечти

В разгара на зимния туристически сезон темата на "Нашият ден" е българският туризъм , концепцията "Дестинация Балкани" и Гаранционният фонд на туроператорите. Събеседник в разговора е зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева. В началото на разговора Георгиева отправя послание към хората, които изкарват прехраната си от туризъм, както..

публикувано на 14.01.25 в 09:37

Нов младежки хъб за предприемачество, гражданска и медийна грамотност

Нов онлайн младежки хъб , създаден от Фондация за предприемачество, култура и образование, предлага на младите хора серия от онлайн курсове, обучителни материали, доклади, протоколи и колекция от добри практики в областта на медийната грамотност, гражданската журналистика и младежкото предприемачество. Ресурсите са безплатни и са създадени..

публикувано на 14.01.25 в 09:10