Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Тошко Вачев: Да изписваш образите на светците

Снимка: https://www.facebook.com/tosko.vacev

Тошко Вачев е самоук иконописец, който от години изписва икони. Иконите в творчеството му са над 1000. Изписвал е почти всички светци и светици. Много рядко моделите, които изписва, се повтарят.

Тошко Вачев е главен герой в “Нашият ден“

“Моята история в иконописта е доста специфична, тъй като нямам завършено специално образование по изобразително изкуство, иконопис. Самоук иконописец съм. Художниците рисуват, а иконописците изписват.“

“Имам над 20 години служба в Българската армия. Служих честно и достойно. В един момент дойде време да се пенсионирам. Това стана точно преди 23 години. Може би една или две години преди това случайно видях една икона, която много ме привлече. Получи се някаква връзка, нещо необичайно. До този момент съм рисувал през всичките години, още от ученическите, после и в казармата, след това навсякъде, където съм работил.“

Първата икона

“В първия момент не знаех кой образа е изобразен на иконата, която видях. На следващия ден тръгнах да търся същия образ и видях, че това е иконата на Пресвета Богородица "Достойно Ест". Намерих този модел и реших да изпиша тази икона, да пробвам дали мога да го сътворя. Разликата е огромна между рисуване на една картина и един пейзаж.“

“Нямах никаква подготовка и просто си купих четки за рисуване от една книжарница водни бои, намерих една дъска, направих и една основа и се получи първата икона. Тя още е в моя дом и го закриля.“

“Може да се каже, че от тогава изписвам почти всеки ден. В творчеството ми иконите са може би над 1000. За 2021 г. вече съм изписал към 20. За миналата година бяха 52.“

“Иконите са много, много различни. Много рядко има икони, които се повтарят като образи, като модели. Това е разликата между мен и някои други иконописци, които наистина творят през 5-6 модела и само тях могат да правят. Докато аз почти всички светци и светици съм изписал. Христос е в много образи, той е главният образ в иконописта в Християнството.“


Техниката

“Когато реша да изписвам първо търся модел. Спазвам канона, той е въведен от Йоан Дамаскин и реално в него има строги правила, които трябва да се спазват. Но вече има изменения, тъй като има огромна разлика в годините на творчеството в първите векове на иконописта и сега. Има нови бои, нови способи, нови методи и разликата е огромна.“

“Винаги казвам, че моите икони са съвременни християнски икони. Предпочитам да изписвам руски стил, в който има много светлина, много живот, много любов и когато един човек погледне иконата очите му остават в нея. Някои от приятелите ми казват, че плачат, когато я видят като образ.“

“В самия канон е казано, че трябва да намеря образ, който е изписан от иконописец преди мен. Там правилото е точно, аз трябва да го прекопирам, да го сваля, и да създам същия образ. Нямам право да създавам икони, тъй като нямам благословия от Църквата.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30