Тошко Вачев е самоук иконописец, който от години изписва икони. Иконите в творчеството му са над 1000. Изписвал е почти всички светци и светици. Много рядко моделите, които изписва, се повтарят.
Тошко Вачев е главен герой в “Нашият ден“
“Моята история в иконописта е доста специфична, тъй като нямам завършено специално образование по изобразително изкуство, иконопис. Самоук иконописец съм. Художниците рисуват, а иконописците изписват.“
“Имам над 20 години служба в Българската армия. Служих честно и достойно. В един момент дойде време да се пенсионирам. Това стана точно преди 23 години. Може би една или две години преди това случайно видях една икона, която много ме привлече. Получи се някаква връзка, нещо необичайно. До този момент съм рисувал през всичките години, още от ученическите, после и в казармата, след това навсякъде, където съм работил.“
Първата икона
“В първия момент не знаех кой образа е изобразен на иконата, която видях. На следващия ден тръгнах да търся същия образ и видях, че това е иконата на Пресвета Богородица "Достойно Ест". Намерих този модел и реших да изпиша тази икона, да пробвам дали мога да го сътворя. Разликата е огромна между рисуване на една картина и един пейзаж.“
“Нямах никаква подготовка и просто си купих четки за рисуване от една книжарница водни бои, намерих една дъска, направих и една основа и се получи първата икона. Тя още е в моя дом и го закриля.“
“Може да се каже, че от тогава изписвам почти всеки ден. В творчеството ми иконите са може би над 1000. За 2021 г. вече съм изписал към 20. За миналата година бяха 52.“
“Иконите са много, много различни. Много рядко има икони, които се повтарят като образи, като модели. Това е разликата между мен и някои други иконописци, които наистина творят през 5-6 модела и само тях могат да правят. Докато аз почти всички светци и светици съм изписал. Христос е в много образи, той е главният образ в иконописта в Християнството.“
Техниката
“Когато реша да изписвам първо търся модел. Спазвам канона, той е въведен от Йоан Дамаскин и реално в него има строги правила, които трябва да се спазват. Но вече има изменения, тъй като има огромна разлика в годините на творчеството в първите векове на иконописта и сега. Има нови бои, нови способи, нови методи и разликата е огромна.“
“Винаги казвам, че моите икони са съвременни християнски икони. Предпочитам да изписвам руски стил, в който има много светлина, много живот, много любов и когато един човек погледне иконата очите му остават в нея. Някои от приятелите ми казват, че плачат, когато я видят като образ.“
“В самия канон е казано, че трябва да намеря образ, който е изписан от иконописец преди мен. Там правилото е точно, аз трябва да го прекопирам, да го сваля, и да създам същия образ. Нямам право да създавам икони, тъй като нямам благословия от Църквата.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..
В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас). Експерт по проблемите на националната,..
На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в..
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg