Игнат Игнатов е български фотограф и документалист. Тойе на 25 години от град София. Занимава се с изкуство от ранна възраст. Завършил кино в Университета за изкуства в Борнмът, Англия (AUB) през 2020 г.
Твори в сферата на фотографията, киното и мултимедията. Борави с документалистика, абсурдизъм, сюрреализъм, абстракция, хумор, както и с дигитално и експериментално изкуство.
Най-скорошният завършен проект, в който участва, е "Коя е България?", който изследва образа на съвременния българин чрез кратки документални филм-портрети.
Той е Игнат Игнатов и е главен герой в “Нашият ден“.
Коя е България
“Това е много труден въпрос. България е много неща. България е хората, територията, историята. Тя е историята, която имаме в главата си за нея. Аз я определям като моя дом, моето място и моята муза. Това е за мен България. За всички други е нещо различно.“
“Това беше проект, който направихме заедно с приятели. По това време бяхме в един и същи университет в Англия и ни беше мъчно за България. Искахме да си спомним какво беше в България, какви бяха хората. Дали това, което се говори по новините, това, което се представя като образа на България, дали е някакъв стереотип, или е нещо по-специално.“
“Заехме се лично да обиколим България. И да говорим с обикновени хора, които срещаме по улиците. Не сме уговаряли срещи. Тръгнахме и просто намирахме хора. И всеки един от тях беше различен с нещо за образа на съвременния българин. И всеки има своята уникална история.“
“Разбрахме, че България не е един стереотип. Тя е доста разнообразна и има много уникални истории.“
Най-интересните български образи
“Не вярвам в една пълна конкретна истина. Просто виждам това, което се случва в момента. Наблюдавах много образи по улиците, ако човек се спре в парка или на някоя улица. Особено в София минават хиляди личности и всеки носи една уникална история със себе си.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..
За първи път на 14 февруари в дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите. "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..
Какво представлява т.нар. "Заповедно производство"? Какви са новите моменти във връзка с влизането в сила на измененията на уредбата в Гражданския процесуален кодекс? Извън общото производство чрез съдебни дела общ исков процес е предвидено отделно производство за защита на гражданските права. И това е заповедното производство. Налице са изменения,..
Настаняването на лица за психиатрично лечение – какво казва законът? Носят ли наказателна отговорност извършители на тежко деяние, които имат психично заболяване? През последните дни имаше два изключително неприятни инцидента. Мъж, който два поредни дни беше заснет да се хвърля под коли на столичния булевард "Борис III", в последствие се самоуби, като..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Съюзът на артистите в България обяви тазгодишните номинации за наградите "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства...
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg