Новото литературно печатно издание „Еволюция“ има за цел да постави акцент върху младите български творци и тяхното изкуство, като им даде платформа за изява. Темата на първия брой на изданието е „Изкуството като спасение“. В началотонамай се очаква да излезе втория брой на изданието, чиято тема ще бъде „У дома, ти и ти“. Инициатори на идеята са млади и амбициозни хора, сред които са и поетесата и редакторка Иваша Христова и преводачът и актьор Евгени Панчовски. Идеята им е подкрепена от техните ментори Румен Баросов, Ясен Атанасов и Аксиния Михайлова.
Изданието си е поставило амбициозната цел да тревожи, а не да разсейва твърди Иваша Христова: „Изданието има много интересно име, то е измислено от Румен Баросов, а идеята е да вървим нагоре. Всичко вече е онлайн, искахме да не е списание, а вестник, защото хората вече не четат вестници, исках да създам един парадокс с това да направим именно вестник. Хората имат нужда младите показват творчеството си, да се изразяват, да еволюират, да си помагат, за да стигнат напред. Искаме да помогнем на авторите с градивна критика, качеството е изключително важно, защото то разделя истинското изкуство, от онова, което просто развлича.“
Темата на втория брой поставя акцент върху домът, за да видим как човек съществува в дома си. Провокирана е от Ковид кризата. Ще присъстват непреведени досега разкази от Емил Чоран, нови издания, творения, и отново ще се защити идеята за изкуството, което тревожи.
„Идеята се роди преди две години, казва Евгени Панчовски. Бяхме в театър лаборатория Алма Алтер с Иваша Христова и видяхме едно хартиено издание и си казахме, че и двамата имаме интерес към изкуството и бихме се радвали, ако има платформа, на която да се изразяват млади, да се разпространява едно печатно издание за изкуство из университетите в България и хората да си кажат, защо да не се включа. Има едно изказване, че модата постоянно се върти. Така е и вестника, самата хартия носи ретро вайба, казахме си, че младите обръщат поглед назад във времето и затова вестника ще носи значение за представянето на съвременното българско изкуство.“
Повече за печатното издание „Еволюция“ чуйте в звуковия файл в разговора със създателите на проекта – Иваша Христова и Евгени Панчовски в „Артефир“.
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg