Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между дигиталното и реалното – постановката „#Последвай МЕ“

Снимка: Личен архив

В ерата на технологиите, чувствата се изразяват с емотиконки и емоджита, онези чисто човешки разговори вече са един чат в телефона, харесаното съобщение означава ли, че се усмихваш на някого, смеещата се имотиконка, прикрива ли понякога сълзи? Можем ли да се справим с номофобията, а именно зависимостта си от мобилните телефони? Защо е толкова важно да бъдем последвани, да имаме харесвания на публикациите си и да се превръщаме в инфлуенсъри? Как се справяме с дигиталните си зависимости? – На всички тези въпроси, отговор търси постановката на АИМИ „Студията“ – „#Последвай МЕ“, която си е поставила амбициозната задача да създаде социален инструментариум за борба с дигиталните ни зависимости, режисьори на постановката са Диана Досева и Елица Йовчева.

„Ние не поучаваме от сцената, а показваме различни ситуации, които провокират публиката да се замисли къде е човешкото в света на дигиталното, къде са границите и доколко могат да бъдат размити.“ – твърди режисьора на постановката Диана Досева – „С посланието на представлението искаме публиката да си вземе именно, това което на нея й е нужно, поради мултижанровостта на спектакъла, сюжета зависи от цялата група, цялото представление се изгражда от лабораторния процес. Основното послание е някак онази необходимост от умението ни за саморегулация, основната таргет група са юношите, стараем се да отделим моментите, в които дигиталното живеене променя самите нас, има необходимост от умение за разграничаване, коя информация има стойност, кое не си заслужава. Когато мислихме за изработването на този социален инструмент в спектакъла, решихме, че цялата тази дигитална епоха не можеш да я определиш в един жанр, оттам идва мултижанровостта, всички похвати, които използваме като начин на изразяване те са необходими на сцената.“

Една от участничките в представлението Татяна Лазарова твърди, че паралелните реалности поставят актьорите на сцената на Славянска беседа в различни житейски ситуации, с които провокират публиката да се замисли над себе си. Самата Татяна влиза в няколко роли, сред които и на инфлунсър:

„Идеята беше да покажем, че да си инфлуенсър се е превърнало в бизнес, корпорация, която всъщност е много жестока, на всяка цена трябва да успееш, да достигнеш много последователи, но какво жертва самия човек за този дигитален образ, каква е цената, това е въпросът, доколко си струва.“

Постановката „#Последвай МЕ“ ще бъде представена на 10 май на сцената на „Славянска беседа“. Мултижанровият спектакъл има за цел не просто да остави послание към публиката, а да изгради социален инструментариум за борбата с дигиталните ни зависимости.

Чрез похватите на слово, интерактивни стени, танц, музика, провокации към публиката, Асоциацията за изкуство и младежки инициативи представя на сцената на Славянска беседа сюжети, базирани на реални ситуации, обвързани с човешките зависимости от мобилните устройства, по известни като номофобия. Повече за „#Последвай МЕ“ чуйте в звуковия файл от разговора с режисьора – Диана Досева и една от участничките – Татяна Лазарова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Кенаров: Ние в момента сме като едни мухи в тъпан

Пиесата "Муа у тупан" от Боян Папазов е първата премиера за новата година във Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Постановката по комедията на големия български драматург, сценарист и режисьор е дело на режисьора Николай Кенаров, когото познаваме и като актьор във варненската трупа. "Тази пиеса е много актуална, според мен. Ние в..

публикувано на 16.01.25 в 18:15
Деян Енев

Деян Енев по следите на изгубената поезия

Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите на изгубената поезия".  Досега Елена Алексиева, Владимир Зарев и Цанко Лалев бяха гости в поредицата.  На срещата с Деян Енев тази вечер ще бъде и приятелят и колегата му Бойко Ламбовски – двамата..

публикувано на 16.01.25 в 16:48

Открива се книжарница на независимите издателства

"Добро утро! Книжарницата е мъртва! Да живее книжарницата!" Така шеговито в стила си Дани Радичков е огласил промяната, която претърпява книжарницата една книга One Book Bookstore и от днес се превръща в One Book Bookstore – няколко книги.  Ето какво пише той в обявата си: "След четири години риене в калта и безсмислени движения се превръщаме в..

публикувано на 16.01.25 в 16:33
Александър Христов

Несъгласията на Александър Христов в новата му стихосбирка

"Твоя е истината –/ и моя, и наша, и капка/ не остана от нея", пише в едно от неозаглавените си стихотворения Александър Христов, кръстил новата си стихосбирка "Не".  Читателят ще се сблъска с поезия, която не спестява отрицанията си на "древната игра/ на глашатаи и придворни", на фалша и грубостта, които ни обграждат, на обезценяването на думите,..

публикувано на 16.01.25 в 16:00

Фотографска изложба на проф. Цочо Бояджиев

Изложбата "Фотографът Цочо Бояджиев" се открива днес (15 януари) в Музея на фотографията в Казанлък . Николай Трейман и Александър Иванов ще говорят за фотографското творчество на проф. Бояджиев. След Пловдив 24-те черно-бели фотографии, сред които и една цветна, ще останат в изложбеното пространство до 5 февруари. След това те ще гостуват в..

публикувано на 16.01.25 в 15:42