В ерата на технологиите, чувствата се изразяват с емотиконки и емоджита, онези чисто човешки разговори вече са един чат в телефона, харесаното съобщение означава ли, че се усмихваш на някого, смеещата се имотиконка, прикрива ли понякога сълзи? Можем ли да се справим с номофобията, а именно зависимостта си от мобилните телефони? Защо е толкова важно да бъдем последвани, да имаме харесвания на публикациите си и да се превръщаме в инфлуенсъри? Как се справяме с дигиталните си зависимости? – На всички тези въпроси, отговор търси постановката на АИМИ „Студията“ – „#Последвай МЕ“, която си е поставила амбициозната задача да създаде социален инструментариум за борба с дигиталните ни зависимости, режисьори на постановката са Диана Досева и Елица Йовчева.
„Ние не поучаваме от сцената, а показваме различни ситуации, които провокират публиката да се замисли къде е човешкото в света на дигиталното, къде са границите и доколко могат да бъдат размити.“ – твърди режисьора на постановката Диана Досева – „С посланието на представлението искаме публиката да си вземе именно, това което на нея й е нужно, поради мултижанровостта на спектакъла, сюжета зависи от цялата група, цялото представление се изгражда от лабораторния процес. Основното послание е някак онази необходимост от умението ни за саморегулация, основната таргет група са юношите, стараем се да отделим моментите, в които дигиталното живеене променя самите нас, има необходимост от умение за разграничаване, коя информация има стойност, кое не си заслужава. Когато мислихме за изработването на този социален инструмент в спектакъла, решихме, че цялата тази дигитална епоха не можеш да я определиш в един жанр, оттам идва мултижанровостта, всички похвати, които използваме като начин на изразяване те са необходими на сцената.“
Една от участничките в представлението Татяна Лазарова твърди, че паралелните реалности поставят актьорите на сцената на Славянска беседа в различни житейски ситуации, с които провокират публиката да се замисли над себе си. Самата Татяна влиза в няколко роли, сред които и на инфлунсър:
„Идеята беше да покажем, че да си инфлуенсър се е превърнало в бизнес, корпорация, която всъщност е много жестока, на всяка цена трябва да успееш, да достигнеш много последователи, но какво жертва самия човек за този дигитален образ, каква е цената, това е въпросът, доколко си струва.“
Постановката „#Последвай МЕ“ ще бъде представена на 10 май на сцената на „Славянска беседа“. Мултижанровият спектакъл има за цел не просто да остави послание към публиката, а да изгради социален инструментариум за борбата с дигиталните ни зависимости.
Чрез похватите на слово, интерактивни стени, танц, музика, провокации към публиката, Асоциацията за изкуство и младежки инициативи представя на сцената на Славянска беседа сюжети, базирани на реални ситуации, обвързани с човешките зависимости от мобилните устройства, по известни като номофобия. Повече за „#Последвай МЕ“ чуйте в звуковия файл от разговора с режисьора – Диана Досева и една от участничките – Татяна Лазарова.
В епизод 577 "Трамвай по желание" представя на своята публика необикновения поетичен разказвач и театрален драматург Хелиана Стоичкова. Хелиана Стоичкова е родена през 1980 година в София. Завършва драматургия в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Впоследствие прави докторантура по специалността на тема "Характеристика на атрактивния персонаж посредством..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части – документална и игрална. В него младите таланти на театрална школа "Водолей" с ръководител Симона Попова пробуждат историята с проект, посветен на живота и творчеството на Димитър Талев – един от..
Изложбата "Крум Дамянов. Скулптура" може да бъде видяна до 14 март в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Експозицията, която включва 5 по-мащабни скулптури и над 20 пластики, беше открита от художничката Долорес Дилова, художничката. Тя каза, че това са непоказвани творби на автора, който с творчеството си респектира и вдъхновява. По..
Съюзът на артистите в България обяви тазгодишните номинации за наградите "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Актрисата Ивана Керанова е номинирана в категорията "Дебют". Номинацията е за ролята на Фем в спектакъла "БиФем" от Людмила Петрушевска – п остановка на Ростислав Георгиев в Драматичния театър..
Постановката на "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, представена на сцената на Народния театър "Иван Вазов" под режисурата на Явор Гърдев, предлага задълбочен и актуален поглед върху класическата пиеса. Този спектакъл, съчетаващ модерна визия и уважение към оригиналния текст, е п одплатен с нов превод, създаден от проф. Александър Шурбанов...
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg