Усамотена в таванското си помещение, Сузи Сю повдига темата за съзидателността. Тя говори за отдаването изцяло на онова, което човек иска и може да прави. Яхва вдъхновението и лети право към мечтите. В интимната атмосфера на галерия „Етюд“ таванът на Сузи се преобразува от малка сцена в цяла вселена. В нея тя пътува из света – реалния и онзи, който живее само в човешкото въображение, среща се с битовото, за да го надмогне, среща се с всяка своя версия, за да я подобри, среща се и с Него, за да се приеме напълно. Всичко това в една седмица, точно преди да навърши „33“. Така беше на 29 и 30 април, така ще бъде и на 9 май, когато Силвия Станоева отново ще бъде Сузи Сю.
Актрисата започва да пише първия си самостоятелен моноспектакъл по време на изолацията през изминалата 2020 година. Подготвя го за Бъдни вечер, когато не просто Сузи, а самата тя навършва 33, но го играе за първи път пред публика на Велики четвъртък. От сцената тя разказва на зрителите какво означава да поемеш отговорност за собоствения си талант, а в ефира на „Време и пололвина“ го обяснява така:
„Да поемеш отговорност за собствения си талант, аз все повече го разбирам и го осъзнавам – това означава да поискаш да бъдеш видим.“
През изминалата година, отново вдъхновена от спокойствието, което получава, Силвия Станоева създава „Монолози в стаята“ – 14 монолога от филми, пиеси и песни на български, английски и италиански език. Пише и сценарий за пълнометражен филм – „Месец в Рим“. Преди да се превърне в реален аудиовизуален разказ обаче сценарият ѝ ще оживее като късометражен филм. По него тя работи с Рон Уейнсбърг, един от учителите ѝ в американското Сол Актинг Студио, където учи онлайн актьорски техники.
Освен актриса, носител на „Икар“ за дебют през 2013 година и на отличие за талант на платформата „Talents Sarajevo“ към Sarajevo Film Festival, Силвия е и певица. След НАТФИЗ завършва „Поп и джаз пеене“. Записва и албус с норвежкия композитор Ханс Петер Гюндерсен. Това се случва след като през 2015 година фондация „Арт офис“ ѝ помога да учи три месеца в студиото на световноизвестната Ивана Чабек в Лос Анджелис. Чабек е работила с актьори като Хали Бери, Чарлийз Терон и Брат Пит.
Всичко, което Силвия прави, се ръководи от желанието ѝ да се изрази. А и да поеме отговорност за таланта си извън България. За това, за моноспектакъла ѝ „33“ и за мечтите като есенция на човешката същност актрисата разказва в звуковия файл.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg