Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 26 април - 9 май

Снимка: Pixabay

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за дните от 26 април до 9 май. Това са някои от акцентите в предаването от девети май:

Политическата поезия стана тема в "Артефир" в понеделник. Беше представено новото издание на сатиричната поема на Стоян Михайловски „Книга за българския народ“. Мартин Чорбаджийски, представител на издателя – сдружение „Българска история”. Темата продължи проф. Пламен Дойнов, ректор на Нов български университет. Той представи новата си стихосбирка с политическа поезия „Влюбване в диктатора“. Стиховете са писани между 2017 г. и 2020 г. и търсят големите обществени конфликти зад злободневни теми.

По случай старта на тригодишния Международен проект за нова драматургия от региона на Югоизточна Европа, New Stages Southeast, Гьоте институт кани на серия от сценични четения и пърформанси от 12 до 16 май. Ще бъдат представени текстове на две от най-актуалните имена на новата германска сцена – Мария Милисавлйевич и Саша Мариана Залцман. Фестивалът ще домакинства и десетото юбилейно издание на платформата ПроТекст, която тази година представя нови български пиеси, избрани от международната мрежа за съвременна драматургия "Юродрам".

„Възможната институция“ се нарича проектът, представян в пространството за съвременно изкуство Swimming pool в София. Това е проект за институциите в пожелателен, в реален или във фантастичен смисъл. В него участват група визуални артисти, театрали, психолози и куратори. Началото на „Възможната институция“ е поставено от изложба и ще продължи със серия от пърформанси, дискусии и уъркшопове до 13 юни. 

Оперната певица Мила Михова представи предстоящите си два рецитала на 14-и и 28-и май в галерия “Оборище 5”. Тематично построени около приказката на Оскар Уайлд „Славеят и Розата“, в рециталите, под акомпанимента на пиано от Василена Атанасова, ще прозвучат произведения на Хендел, Белини, Сен-Санс, Брамс, Римский-Корсаков и други.

По традиция всяка година във вечерта на Международния ден на театъра – 27 март Съюзът на артистите в България връчва националните награди "Икар", с които откроява най-големите сценични постижения през изминалата календарна година. През 2020 и 2021 г. пандемията наруши традицията. Миналата година церемонията беше отложена за есента и за пръв път празничното събитие премина без публика. Тази година в Деня на театъра символично бяха обявени единствено имената на номинираните, а награждаването предстои на 11 май на сцената на Народния театър.

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от осемнайсети април.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седемте смъртни гряха в седем платна на Албино Пити

Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..

публикувано на 10.05.25 в 09:45
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25
 Димитър Узунов (вляво) и Емил Янев

Един ренесансов персонаж от XXI век

В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..

публикувано на 09.05.25 в 16:25

Какво е чудо станало в Япония

В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..

публикувано на 09.05.25 в 15:20

Пловдив се обогатява с уникално културно пространство – "Ателие 47"

Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..

обновено на 09.05.25 в 11:32