Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Исторически музей - Перущица – за мисията и за днешния ден

4
Доц. д-р Веселина Вачкова в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

„Перущице бедна, гнездо на герои,
слава! Вечна слава на чедата твои...
...Слава теб, че ти се одържа до крайност
и бори се в пушек, и падна със сияйност. ...“


Понякога не са нужни много думи, за да се разкаже за мечтите и надеждите на един народ, в дни на обреченост и време – без бъдеще. Един голям поет, в няколко стиха, пренася в днешния ден духа на една голяма саможертва за защитата на Перущица – Иван Вазов, „Кочо. Защитата на Перущица“. Този е един от българските градове, които имат своето място както в българската, така и в световната история. И то не само заради деветте дни на борба и мъченичество, посветени на свободата, по време на Априлското въстание през 1876 г. То е обявено на 23 април, когато пред членовете на Перущенския революционен комитет Петър Бонев, един от съратниците на Васил Левски, прочита „Кървавото писмо“, написано от Тодор Каблешков. Въстаниците са нападнати от 5500 души военизирано формирование башибозук, а борбата продължава до 29 април – до пристигането на редовната турска войска.

Град Перущица е разположен върху територия, която според изследователите е била населена от траките и е започнала да израства като културно средище още преди приблизително 7000 години. В района са открити много тракийски надгробни могили. А около Духова могила, за която се приема, че е част от древен сакрален комплекс – са намерени впечатляващи артефакти: 16 богато украсени колесници и други предмети и монети от античността.

Една от големите забележителности е и старата късносредновековна църква „Св. Атанасий“, в която е обявено началото на Априлското въстание, а по-късно изгорена до основи по време на драматичните събития. Емблематична е и църквата-паметник „Св. Архангел Михаил“, изиграла ролята на последното убежище за въстаналите перущенци.

За светините на гр. Перущица и за тяхното опазване и популяризиране – в това предаване е разговорът с доц. д-р Веселина Вачкова, директор на Историческия музей - Перущица.


Снимкитер са предоставени от Исторически музей - Перущица


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
арх. Здравец Хайтов

105-годишнината на Хайтов се отбелязва с поредица от филми и изложба

С прожекция на поредица от филми в кино "Одеон" и изложба илюстрации на "Диви разкази" започват инициативите по отбелязването на 105-годишнината от рождението на Николай Хайтов. Националното художествено училище за изящни изкуства "Илия Петров" предложи на своите ученици да направят илюстрации по "Диви разкази", по идея на фондация "Памет". Предстоящата..

публикувано на 12.05.24 в 09:15

Летящите разкази на пилота Йордан Колев

Разкази с 35 000 фута под крилата събира летецът и пилот Йордан Колев в новата си книга, озаглавена  "Двойното дъно на пилотския куфар".  Колев е известен на българските читатели с пътеписа "От Рио до Кейптаун" и с романите "Лабиринт", "Пазителят и Кобрата" и "Кацането". "Човек си носи багажа навсякъде по света. В името на безопасността на..

публикувано на 11.05.24 в 11:09
Костадин Бонев

"Аз, Харли и път 66" – по пътя на американската реалност

Документалният филм "Аз, Харли и път 66" е филмова революция в мили, разказ за ускорено движение на съвременния свят или за нормалния ритъм на човешкото съществуване. Режисьор на филма е Владимир Шишков, а продуцент и съсценарист – Костадин Бонев.   На 16 май в Народния театър "Иван Вазов" Съюзът на българските филмови дейци ще връчи..

публикувано на 10.05.24 в 17:25

Крило на птица от куршуми

Крило на птица от куршуми – това виждаме на корицата на новата стихосбирка "Пойни птици" на Владислав Христов.  В нея той събира на едно място птичия свят и света на войната на хората.  Жизнеутвърждаващата, но и сурова природа – с убийствата и смъртта.  Какво се случва между тях, кое надделява?  Катерина Стойкова е написала следното:..

публикувано на 10.05.24 в 16:45

VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив 2024

Във втория ден на VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив в "Артефир" разговаряме с поета и журналист Антон Баев ,   домакин на събитието, както и с новия носител на голямата награда "Орфей" за изключителен принос към поезията – поетесата Мирела Иванова . В тазгодишното издание на фестивала участие вземат 12 официални гости..

публикувано на 10.05.24 в 16:41