Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо не намираме българска сол в родните магазини

Снимка: Pixabay

Какъв е произходът на солта в българските магазини? Защо солта с български произход се среща рядко в тях?

Темата коментира Ивана Мурджева в “Нашият ден“:

“Стори ми се, че попаднах на източник на образование. Много често сме изправени пред задължението да осигуряваме домашното продоволствие. Осигурявайки продоволствието за дома, можем да се натъкнем на интересни факти и обстоятелства, които да подобрят нашето образование и знание за цели отрасли на нашия икономически и социален живот.


Не знам дали сте се замисляли как се купува сол? Може би от наличието на повече свободно време по празниците и възможност да прочета повече етикети, моята изненада беше, че в големите търговски вериги не може да бъде намерена българска сол.

Едва ли солта е продуктът, който е в първите 10 най-важни продукта за едно домакинство. Но така или иначе неизбежно се стига дотам да бъде закупен пакет. Признавам си, че до момента купувам сол, без да чета етикетите, защото не подозирам, че може да има изненади.

Каква беше моята изненада – че в големите търговски вериги не може да бъде намерена българска сол. Намира се сол с всякакъв произход – турски, кипърски, гръцки, румънски.

Оказа се, че в България има само едно търговско дружество, което добива сол. Освен това мястото, където се добива българската сол, е природен резерват, който може да ви изненада с невероятно интересни неща.

Оказва се, че добивът на българския сол задоволява около 30% от нуждите на българския пазар. Той не е свързан само с трапезната сол, която познаваме, а и с различни други видове сол и продукти от сол, които се използват в промишлеността и за различни други цели.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12