Възможно ли е болниците да не са търговски дружества? Къде се корени проблемът за финансирането и управлението на болниците в системата на българското здравеопазване?
Темите коментира в “Нашият ден“ Аркади Шарков, икономист в областта на здравеопазването.
“Възможно е всичко, както се казва в юридически план. Въпросът е дали ще бъде от полза за работещите в системата и за пациентите, или ще бъде в техен ущърб.
В момента всяко едно лечебно заведение е регистрирано по Търговския закон, независимо дали е общинско, дали е държавно. Съответно и дали е частно.
По този начин има яснота в разчетите за печалба, за загуба, има и прозрачност за тези, които четат тези отчети.
Съответно всеки едни от нас лесно може да види какво се случва с разходите за здравеопазване и какво се случва с неговите пари, когато те влязат в дадена болница.
Около 90% от приходите на лечебните заведения зависят от клинични пътеки. Ако пациентът реши да се лекува в лечебно заведение – А, Б или В – независимо от неговата собственост, то тогава това лечебно заведение получава пари от НЗОК под формата на заплащане.
Естествено има възможност във всеки един аспект, видяхме го и през последната година, лечебните заведения, когато стане въпрос, в кризисни ситуации, да бъдат допълнително субсидирани.
И то техните отделения, които касаят интензивно лечение или касаят инфекциозните заболявания, касаят по време на пандемия всичките нужни дейности, консумативи и всичко останало.
Когато говорим за лечебни заведения и когато говорим за добро управление, съответно и конкуренция, на чиято база да бъде изградено това добро управление, съответно и качеството на лечение, то тогава говорим за реална конкуренция между лечебните заведения.
Ако бъде премахнат търговският статут на лечебните заведения, или пък на част от тях, това ще наруши всякакъв вид конкуренция между общински и държавни, т.е. публични дружества и частни такива.
Тъй като ще превърне общинските и държавните в такива на командно финансиране от страна на Министерство на здравеопазването чрез НЗОК или чрез други тип субсидия.“
Частните болници
“Тъй като те не бяха част от мотивите на този Законопроект, само в мотивите беше описано желанието да бъде премахнат търговски статут. За щастие частните не са там. Не можеш да накараш един частник да си дерегистрира търговското дружество.
Не само частните, но и държавните дружества, би следвало да регистрират печалба. Тук, въпреки че говорим за здраве, говорим и за заплащане.
Говорим за ефективност на лечебните заведения, говорим и за оптимизация на системата.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg