За 47-и път Съюзът на артистите в България връчи Националните награди за сценични изкуства „Икар“. Тазгодишното издание мина под знака на 100-годишния юбилей на съюза. За първи път от основаването му насам церемонията се проведе в Деня на светите братя Кирил и Методий.
Наградите се раздадоха на сцената на Народния театър. Там, за водеща мъжка роля с летящата статуетка беше отличен Валери Йорданов за pолята cи в моноспектакъла „Караконджул“ по Николай Хайтов, а за женска – Ирини Жамбонас в „Кой се бои от Вирджиния Улф“. „Икар“-ът за режисура отиде при Диана Добрева за „Синът“ от Флориан Зелер. Постановката на „Театър 199“ „Боклук“ от Елена Телбис спечели „Икар“ за драматургичен текст и за най-добър спектакъл. Спечели и наградата на публиката за драматично представление. „Икар“-ът за цялостен принос към българския театър беше присъден посмъртно на Татяна Лолова. Приеха го внуците ѝ Сава и Матео, които благодариха, поставиха статуетката на земята и ръкопляскат заедно с публиката.
„Икар“ 2021 за изключителен принос към музиката беше връчен на Михаил Белчев, а за чест и достойнство – на актьора Любомир Бъчваров. Поетът Иван Теофилов пък получи приза на „Акт-Унима“ за значим принос в развитието на българското куклено изкуство. С „Икар“ бе награден и Петър Пашов за режисурата на „Пиано на луната“. По негови думи, отличието за постижения в кукленото изкуство рядко се дава на режисьор.
По време на церемонията не липсваха емоции. За тях допринесоха както излъчените кадри от проекта на „АртАкция“ – „#НавънКъмСебеСи“, така и песента, която световноизвестният цигулар Васко Василев и Керана написаха специално за наградите. С нея се отдаде почит към всички артисти, които ни напуснаха през изминалата година.
За възможността да кажат „Благодаря!“ от сцената на Народния театър – думата, която се повтаряше най-много на „Икар“-ите, в звуковия файл разказват Поля Йорданова, отличена за дебют, Александър Тонев, който взе „Икар“ за поддържаща мъжка роля, Елена Телбис и Любомир Бъчваров.
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени. Ето и думите..
Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите. Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен. Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg