Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новините са такива, каквито са

"Вижте. Новините на детски език"
Снимка: Книговище.бг

„Вижте. Новините на детски език“, най-новият модул на сайта- игра „Книговище“, е вече факт. „Книговище" е платформа, която подпомага децата  да обикнат четенето, но също така им помага  да се научат да вникват в това, което са прочели. Новият модул „Вижте“ запълва една ниша, която досега е била оголена в нашето медийно пространство и това е  журналистиката за деца, която се обръща към глобалните проблемите, с които се занимават и възрастните, но на разбираем език за тях. Идеята на „Вижте…“ е да предизвиква любопитството на младите хора към света и процесите, които текат в него. Статиите  са организирани в няколко рубрики, като „Общество“, „Свят“, „Наука“, „Култура“, „Спорт и здраве“ и целят да представят  актуални теми, които децата, така или иначе, чуват като новини в медийния фон, който ги заобикаля.

В „Мрежата“ за това разговаряме с Десислава Гаврилова, една от създателите на платформата „Книговище“, Александър Иванов, репортер на „Вижте“ от Исландия и с Константина Василева, медиен анализатор от Нова Зеландия.

За да разширим хоризонтите

Десислава Гаврилова: „Във  „Вижте“ имаме статии, посветените на изборите и защо това не винаги води до  създаването на правителство. Актуална тема. Как точно се съставя правителство, как работи демокрацията, какво е значението на парламента към правителството и към президента. Даваме  базисна представа на децата ,за това как  работи демокрацията и им обяснява неща, които те чуват в медийния шум около себе си, но често не разбират.“

Александър Иванов /12г/ : „Новините ме интересуват, защото ми е важно да следя какво се случва по света. Аз чета вестник „Сутрешен вестник“ и са ми много любопитни темите в него. Например, научих, че вече са  се продали най-скъпите обувки в света.“

Но най- важното за журналистиката е тя  да каже какво се случва  и да го каже  така, че всички да го разберат. Новините не трябва да се украсяват. Чувал съм за фалшивите новини, за които всички мислят, че те са верни, но те не са.

Константина Василева: „ Ще пиша за „Вижте“, защото това е много отговорна и важна задача. Децата трябва да получават качествена информация, която е адаптирана за възрастта им и така да формират вкусове към медиите и към четенето. Важно е от малки да се научат да отсяват кое им е представено с факти и кое –не и когато станат възрастни вече да имат придобити тези медийни навици.“

В звуковия файл, който следва, ще можете да научите повече за медиите в Исландия и Нова Зеландия.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хазартна зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ беше Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26

Д-р Джон Брок: Хората и Земята имат общо бъдеще

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" представяме репортаж от лекцията на проф. Джон Брок, озаглавена "Ритъмът на Земята". Тази лекция е част от фестивала "Столица/Литература", организиран от Фондация "Елизабет Костова". Темата на лекцията се фокусира върху промените в химическия състав на атмосферата през последните десетилетия и..

обновено на 25.06.24 в 10:55

Фалшивата информация – има ли универсален метод за разпознаване?

В рубриката "Епизоди от живота" гл. асистент д-р Стефан Марков от СУ "Св. Климент Охридски" и от Института по философия и социология при БАН, автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата", разказва какво представлява фалшивата информация в епохата на постистина. В предаването "Нашият ден" той предоставя ценни насоки за предпазване от..

публикувано на 25.06.24 в 10:01

Театър и храна

Фифика Георгиева завършва актьорско майсторство за куклен театър и известно време животът ѝ е тясно свързан с театъра, а сетне тя се посвещава поравно на театъра и на храната. Така е и днес, години по-късно, както в проектите ѝ за деца, така и в проектите ѝ за възрастни. За нея производството на сладка, лютеница и сладоледи е почивка от..

публикувано на 24.06.24 в 18:20