Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Човекът, който спря багерите

Първият и неизвестен спасител на мозайките в Епископската базилика в Пловдив

Епископска базилика
Снимка: Уикипедия

Епископската базилика на Филипопол, античният предшественик на днешния Пловдив, е най-голямата раннохристиянска църква в страната.

Открита при разкопките монета на император Лициний (308-324), дава основание на хипотезата, че базиликата е сред първите, построени в Римската империя след легализирането на християнството през 313 г.

Размерите, украсата и централното разположение на църквата в близост до форума на античния град свидетелстват за голямата и влиятелна християнска общност във Филипопол.


Темата коментира в “Нашият ден“ журналистката Силвия Недкова.

“Историята започва някъде около 1982 г. Аз бях вече първите години в гимназията. Моят баща беше строителен инженер – инж. Петко Бимбалов.

Мисля, че доста хора в Пловдив още го помнят. По това време беше директор на т.нар. дружество “Инжстрой“, което се занимаваше с инфраструктурата на града – асфалтираше улици, прокарваше нови.

Тогава беше държавно дружество, баща ми беше назначен малко преди това. И имаше тежката задача да оформи района в центъра на града, да прокара нов път.

Помня много добре деня, в който той се върна вкъщи ужасно притеснен. Тези неща не се говореха много пред децата, но този път не се сдържа и ни разказа какво се е случило. Беше притеснен, че го очаква уволнение.

И че партийният комитет в града, тогава той ръководеше всичко, а не изборният кмет, ще му наложи някакво сериозна наказание, което тогава си беше за страх. Защото през деня му се е случило нещо изключително. Докато багерите са копаели, са попаднали на мозайка. И когато са разчистили мястото, се е видяло нещо много красиво.

Мозайки в Голямата епископска базилика

Бил е поставен пред избор – или да спре багерите, за да могат да дойдат археолозите, или да им заповяда да продължат работа и да се направят, че не са го виждали, което всъщност е било разпореждането на партийните органи, които са бързали да направят пътя.

Баща ми е взел решение – спрял е багерите и е извикал археолозите. Това беше причината за големия му страх.

Това е била първата мозайка, която днес е в Голямата базилика в Пловдив."

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05