Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тромпетистът Тодор Бакърджиев с дебютен солов албум

Снимка: Todor Bakardjiev / ФС

Лична музикална изповед, така определя дебютния си солов албум тромпетистът Тодор Бакърджиев. В девет авторски композиции младият музикант разказва за всичко онова, което дълго е пазил в себе си – чувства, емоции, преживявания, моменти на колебания и мигове, в които се раждат мечти.

Ако срещнете в едно изречение TB4 TKO (Reborn), значи сте попаднали именно на албума му. Но не като физически носител, защото той все още няма такъв, а като поредната покана за предстоящото му представяне. „Тодор Бакърджиев квартет“ представят „Технически нокаут“, който води до прераждане. Най-често Тодор свири в състав с Момчил Атанасов (клавишни), Михаил Иванов (контрабас) и Атанас Попов (ударни инструменти). Всеки от тях има собствен почерк и допринася за свободното музициране – търсено усещане от младия тромпетист. Той дълго мечтае за този албум, затова и сега, когато реализацията му вече е факт, Тодор Бакърджиев иска да включи в него колкото се може повече музиканти, защото именно така авторските му пиеси ще звучат искрени, живи и споделени.

В албума няма жанрово ограничение. Произведенията се движат в една обединяваща линия, но стилово са различни. Те са повлияни от музиката, която Тодор слуша – джаз, суинг, би-боп, хип-хоп, реге и всякакви импровизационни форми, които позволяват свободна интерпретация. Ето защо в албума може да се чуе както cool jazz, така и класически суинг. Като на всяка пиеса е напипана „характерната подправка“.


На 20 май TB4 TKO (Reborn) ще звучи в културното пространство „Portrait“ от 19.30 часа. Очаква се скоро албумът да бъде представен и в Блус бара на Кръпките, и в пловдивското Bee Bop Café.

В звуковия файл Тодор Бакърджиев разказва подробности за новия си албум, представя и две от пиесите в него.

А това, което трябва да знаете за Тодор, е че завършва Националната музикална академия „Панчо Владигеров“ в класа по тромпет на проф. Ангел Македонски. В периода 2017-2019 година е преподавател по тромпет и ръководител на Джаз бенда към НМУ „Любомир Пипков“, с който осъществява дебют на международна сцена в Синсинати, САЩ. Лауреат е на немалко престижни конкурси и е концертирал с някои от най-изтъкнатите имена на българската и световна музикална сцена, като Милчо Левиев, Михаил Йосифов, Ангел Заберски-син, Антони Дончев, Ранди Брекър, Пати Остин, Мишел Камило и Биг бенда на БНР. Съучредител е и на Сдружение „Брас Асоциация“, с цел популяризиране и развитие на медните духови инструменти.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Софийски музикални седмици" – фестивал с дълга история и бъдеще

Международният фестивал "Софийски музикални седмици" е най-старият културен форум у нас, който не е прекъсвал своите издания през 55-годишната си история, въпреки многобройните трудности и сътресения. Фестивалът се радва на хиляди съмишленици и ценители на класическата музика от цял свят, които следят с интерес концертите и събитията през годините...

публикувано на 04.07.24 в 09:25

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40