Всяка година на 19 май се отбелязва Европейският ден за борба със затлъстяването.
Кампанията е проведена за първи път през 2009 г. от Националния форум за борба със затлъстяването във Великобритания и с участието на Белгийската асоциация на пациентите със затлъстяване.
Основателите са били убедени, че броят на хората с наднормено тегло и затлъстяване за цяла Европа непрекъснато се увеличава.
Целта на дни като тези е да се помогне на хората, които отчитат, че имат този проблем, но не успяват да намалят част от теглото си и по този начин могат да намалят и риска от редица заболявания.
През последните години затлъстяването се превръща в епидемия не само сред възрастното население, но и сред децата в Европа.
Според данни на Световната здравна организация в повечето европейски страни между 30 и 80% от хората са с наднормено тегло. А от децата с наднормено тегло са средно 20%.
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Светослав Ханджиев.
“Храненето е много важно, но е важен и двигателният режим. Особено важно е генетичното предразположение. Около 40% от хората със затлъстяване, даже и повече, имат някакъв генетичен проблем.
Затова трябва да бъдат още по-стриктни в спазването на някакъв режим. Освен това искам да подчертая, че борбата със затлъстяването започва от най-ранна детска възраст. Справянето с това заболяване е в тази възраст.
Даже говорим за първите 1000 дни от развитието на човешкия организъм. От момента на зачатие до втората година на развитието на детето.
За да не страда от затлъстяване, детето на една бременна жена и да не страда впоследствие от високо кръвно налягане и от диабет, трябва нейното тегло по време на бременността да е не повече от 15-16 кг над обичайното.
Храненето трябва да бъде разнообразно, съобразено с нуждите на организма. Една бременна жена трябва да консумира много белтъчини от млечен и от животински произход. От яйца, риба, месо – всички тези неща са важни в съответните нормативи.
Трябва да има много зеленчуци на трапезата. Да се храним няколко пъти на ден е много важно.
Вечерята трябва да бъде два до три часа преди да си легнем. Важна е и сутрешната закуска. Доказана е вредата от гладуването."
Наднормено тегло и затлъстяване
"Изчисляваме т.нар. "Индекс на телесна маса". Килограмите се разделят на ръста на квадрат."
“Балканска диета“
"Традициите на нашето хранене са много близки до т.нар. “Средиземноморска диета“. Има много положителни елементи. Нашето хранене има много антиоксидантни средства, което е много важно. Пробиотиците – нашето кисело мляко. И редица неща, които очертават т.нар. “Балканска диета“. В света в момента се говори за Балканска, за Северна диета и Средиземноморска диета."
Темата коментира в “Нашият ден“ и проф. Здравко Каменов, началник на Клиниката по ендокринология и болести на обмяната в “Александровска болница“.
"Лечението на затлъстяването включва – първо, адекватната промяна на стила на живот – диета и физическа активност.
Малък процент от хората успяват да задържат теглото си по този начин. Много често като втора стъпка се налага прилагането на различни медикаменти.
А когато и това не може да помогне в дългосрочен план, защото краткосрочно килограмите могат да бъдат намалени, но често това е свързано с много крути диети, нискокалорични, които също не препоръчваме, както и пълното гладуване. Една опция, която се появи през последните години в България, е хирургичното лечение на затлъстяването."
Разговорите можете да чуете от звуковите файлове.
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg