Всяка година на 19 май се отбелязва Европейският ден за борба със затлъстяването.
Кампанията е проведена за първи път през 2009 г. от Националния форум за борба със затлъстяването във Великобритания и с участието на Белгийската асоциация на пациентите със затлъстяване.
Основателите са били убедени, че броят на хората с наднормено тегло и затлъстяване за цяла Европа непрекъснато се увеличава.
Целта на дни като тези е да се помогне на хората, които отчитат, че имат този проблем, но не успяват да намалят част от теглото си и по този начин могат да намалят и риска от редица заболявания.
През последните години затлъстяването се превръща в епидемия не само сред възрастното население, но и сред децата в Европа.
Според данни на Световната здравна организация в повечето европейски страни между 30 и 80% от хората са с наднормено тегло. А от децата с наднормено тегло са средно 20%.
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Светослав Ханджиев.
“Храненето е много важно, но е важен и двигателният режим. Особено важно е генетичното предразположение. Около 40% от хората със затлъстяване, даже и повече, имат някакъв генетичен проблем.
Затова трябва да бъдат още по-стриктни в спазването на някакъв режим. Освен това искам да подчертая, че борбата със затлъстяването започва от най-ранна детска възраст. Справянето с това заболяване е в тази възраст.
Даже говорим за първите 1000 дни от развитието на човешкия организъм. От момента на зачатие до втората година на развитието на детето.
За да не страда от затлъстяване, детето на една бременна жена и да не страда впоследствие от високо кръвно налягане и от диабет, трябва нейното тегло по време на бременността да е не повече от 15-16 кг над обичайното.
Храненето трябва да бъде разнообразно, съобразено с нуждите на организма. Една бременна жена трябва да консумира много белтъчини от млечен и от животински произход. От яйца, риба, месо – всички тези неща са важни в съответните нормативи.
Трябва да има много зеленчуци на трапезата. Да се храним няколко пъти на ден е много важно.
Вечерята трябва да бъде два до три часа преди да си легнем. Важна е и сутрешната закуска. Доказана е вредата от гладуването."
Наднормено тегло и затлъстяване
"Изчисляваме т.нар. "Индекс на телесна маса". Килограмите се разделят на ръста на квадрат."
“Балканска диета“
"Традициите на нашето хранене са много близки до т.нар. “Средиземноморска диета“. Има много положителни елементи. Нашето хранене има много антиоксидантни средства, което е много важно. Пробиотиците – нашето кисело мляко. И редица неща, които очертават т.нар. “Балканска диета“. В света в момента се говори за Балканска, за Северна диета и Средиземноморска диета."
Темата коментира в “Нашият ден“ и проф. Здравко Каменов, началник на Клиниката по ендокринология и болести на обмяната в “Александровска болница“.
"Лечението на затлъстяването включва – първо, адекватната промяна на стила на живот – диета и физическа активност.
Малък процент от хората успяват да задържат теглото си по този начин. Много често като втора стъпка се налага прилагането на различни медикаменти.
А когато и това не може да помогне в дългосрочен план, защото краткосрочно килограмите могат да бъдат намалени, но често това е свързано с много крути диети, нискокалорични, които също не препоръчваме, както и пълното гладуване. Една опция, която се появи през последните години в България, е хирургичното лечение на затлъстяването."
Разговорите можете да чуете от звуковите файлове.
В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..
На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..
Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg