Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ябълката не пада по-далеч от... Егълница

Христо Иванов
Снимка: Зорница Гъркова

Дали в Егълница има ябълки и круши? Няма как да няма. Само че на ябълково дърво трудно можете да сложите присадка от круша, а и обратното е валидно. Това е един от първите уроци, които Христо Иванов преподава на своите ученици. Те са от цяла България и за тях Христо е по-известен с прозвището Ашламинатора. Прозвище, което е съвсем на място.

Гостуваме в къщата му в Егълница, за да научим всичко за ашладисването на дървета – от родовите връзки между дърветата, които трябва да вземем предвид, за да ашладисаме дърво и да оберем плодове от него, до различните методи на присаждане, подходящото време за това и подходящата „подложка“ за присадката. Христо казва, че дивите дървета, дивачките ябълки, круши и джанки, са най-жизнени и силни подложки, и на тях ще се родят хубави плодове, които есенес да оберете.

Ашламинатора наследява умението да присажда дървета от баща си и от три години пътува из България, за да го предава и на други. Природата е на централно място във философията на Христо – онази дива, бурна природа, която човекът непрестанно се опитва да опитомява, понякога без да я е опознал добре.

Чуйте цялото предаване в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10