Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

30 години театрални награди „Аскеер“

Снимка: БГНЕС

23 май е особено празничен за театър „Българска армия“. По традиция в навечерието на празника на българската азбука, просвета и култура там се връчват наградите „Аскеер“ за постижения в театралното изкуство през изминалия сезон.

Миналата година, за първи път в историята, тези награди не бяха присъдени заради пандемията от коронавирус. Сега традицията ще бъде възстановена, а организаторите от фондация „А`Аскеер“ ще отпразнуват и 30 години от учредяването на престижното отличие.

Наградите са създадени през 1991 година като пародия на „Оскарите“, а името им е дадено от актьора Георги Новаков.

Десетте спектаклови категории на „Аскеер 2021“ включват представленията и техните творци с осъществена премиера в периода от 1 март 2020 г. до 30 април 2021 г. Тази година обект на внимание са били 78 представления. 62 от тях са осъществени премиери в София, а 16 спектакъла са представени от извънстолични театри, уточняват организаторите.

Във връзка с юбилея тази година се присъждат три специални награди „Аскеер“ за цялостен принос към театралното изкуство.

Техни носители са драматургът Стефан Цанев, режисьорът Красимир Спасов и актьорът Стефан Мавродиев.

Статуетките ще бъдат раздадени на 23 май от 20.30 часа на церемония в театър „Българска армия“, която ще бъде излъчена директно по БНТ 1.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зад кулисите" – магията на сценографията

За тайните на професията на сценографа и умението да рисуваш образи, картини и приказки на театралната сцена и на големия екран разказват младите сценографки Михаела Михайлова и Деница Николова. Двете са завършили Националната художествена академия в София. "Изисква храброст и смелост, за да покажеш собственото си изкуство. Това важи може би за..

публикувано на 13.05.24 в 08:06
арх. Здравец Хайтов

105-годишнината на Хайтов се отбелязва с поредица от филми и изложба

С прожекция на поредица от филми в кино "Одеон" и изложба илюстрации на "Диви разкази" започват инициативите по отбелязването на 105-годишнината от рождението на Николай Хайтов. Националното художествено училище за изящни изкуства "Илия Петров" предложи на своите ученици да направят илюстрации по "Диви разкази", по идея на фондация "Памет". Предстоящата..

публикувано на 12.05.24 в 09:15

Летящите разкази на пилота Йордан Колев

Разкази с 35 000 фута под крилата събира летецът и пилот Йордан Колев в новата си книга, озаглавена  "Двойното дъно на пилотския куфар".  Колев е известен на българските читатели с пътеписа "От Рио до Кейптаун" и с романите "Лабиринт", "Пазителят и Кобрата" и "Кацането". "Човек си носи багажа навсякъде по света. В името на безопасността на..

публикувано на 11.05.24 в 11:09
Костадин Бонев

"Аз, Харли и път 66" – по пътя на американската реалност

Документалният филм "Аз, Харли и път 66" е филмова революция в мили, разказ за ускорено движение на съвременния свят или за нормалния ритъм на човешкото съществуване. Режисьор на филма е Владимир Шишков, а продуцент и съсценарист – Костадин Бонев.   На 16 май в Народния театър "Иван Вазов" Съюзът на българските филмови дейци ще връчи..

публикувано на 10.05.24 в 17:25

Крило на птица от куршуми

Крило на птица от куршуми – това виждаме на корицата на новата стихосбирка "Пойни птици" на Владислав Христов.  В нея той събира на едно място птичия свят и света на войната на хората.  Жизнеутвърждаващата, но и сурова природа – с убийствата и смъртта.  Какво се случва между тях, кое надделява?  Катерина Стойкова е написала следното:..

публикувано на 10.05.24 в 16:45