Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвременната поезия между редовете – лауреатите от Националния литературен конкурс „Христо Фотев“

Аксиния Михайлова, Росен Друмев и Цвета Делчева
Снимка: Ангелина Грозева

Почит към творчеството на поета Христо Фотев беше отдадена на 20 май в литературен клуб „Перото“ със събитието, което събра на едно място лауреатите от Националния конкурс за поезия „Христо Фотев“, премиерно беше представен филмът „Озарените“, който представя лиричния пулс на душата на Христо Фотев и е дело на режисьора Христо Симеонов и оператора Христо Димитров. Освен, че събитието срещна литературата и киното, то даде началото и на изложбата „Селектирани произведения“ от фонда на Бургаската художествена галерия „Петко Задгорски“ по случай 75 години от създаването на Бургаската галерия. Изложбата включва 30 селектирани картини на художниците Атанас Яранов, Георги Баев, Георги Божилов, Генко Генков, Емил Стойчев и Иван Вукадинов. Това са творци с респектиращо по значимост художествено творчество, без което не може да си представим българското изкуство. Впечатляващата експозиция, събрала шест от знаковите фигури от културното ни наследство на 70-те и 80-те години на XX век ще гостува в НДК до 15 юни. Като вдъхновена от живописта в своето творчество се описа и поетесата Аксиния Михайлова:

„Не мога да напиша стихотворение, ако не видя картината, не видя цветовете, не усетя миризмите, аз си го усещам и хора, които са близки до мен, са ми казвали, че съм по-близо до живописта, отколкото до музиката. Безкрайно обичам лириката на Христо Фотев и шуменската линия – Ганчо Мошков и Иван Пейчев. Всъщност моята поезия е лирическа и е част от цялото това русло и затова ги чувствам много близки, много мои и тримата, лека им пръст.“

В рамките на събитието лауреатите от Националния конкурс за поезия „Христо Фотев“ представиха свои стихове в уютната атмосфера на клуб „Перото“. Така Бургас – „Града – най-хубав на земята“, както пише приживе в стихотворението си „Улицата ме изпълни…“ големият поет Христо Фотев, представи и допълни есенцията от съвременна поезия за всички гости и почитатели на литературата. В програмата бяха включени Аксиния Михайлова, която е носител на отличието през 2010 г., Росен Друмев награден през 2012 г., Йордан Ефтимов първенец през 2014 г., Иван Сухиванов, носител на наградата през 2016 г. Александър Секулов, носител на отличието през 2018 година и Цвета Делчева, наградена през 2020 г. Заедно с тях авторски стихове прочетоха и поетесите Роза Боянова и Милка Стоянова. Цвета Делчева прочете откъс от „Отворени възможности“ на събитието и допълни, че всеки който чете се вдъхновява, не само поетите, всеки читател е вдъхновена личност:

„Наградата получих миналата година, когато беше карантина. Не познавам лично Христо Фотев, но мисля, че имаме много общи неща, в стихосбирката „Отворени възможности“, за която съм наградена, е книга, която съдържа много на брой части от стихотворения и проследява 40 годишен личен живот и развитие, има различни по теми и по стил неща, това е и експеримент, завършеност, всеобхватност, мост към читателя.“

Инициативата се реализира по идея на Община Бургас и галерия „Петко Задгорски“. Росен Друмев също присъстваше на събитието като прочете няколко свои творби и представи развитието на списание „Море“ като развиващо се перо в Бургас, и разпространяващо творчеството на цяла България:

„Христо Фотев ми е много близък автор, познавах го лично, той беше главен редактор на „Алманах море“ тогава и аз постъпих на работа и имаме много хубави моменти от този период. Скоро си мислех за едно стихотворение на Фотев – „как димят братоубийствено усоите под дървените мостове“ само един такъв голям поет може да напише такова нещо, много духовен човек.“

Литературната награда е учредена през 2008 г. от Община Бургас съвместно със Сдружението на български писатели, СБП и Министерството на културата. Връчва се през година на 25 март, когато е рожденият ден на поета Христо Фотев. А повече за съвременната поезия и спомените за Христо Фотев и инспирирането на новите пера от класиците, чуйте в интервюто с писателите Цвета Делчева, Росен Друмев и Аксиния Михайлова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Орлин Атанасов с нова изложба асамблажи

В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време".  Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...

публикувано на 29.11.24 в 12:16

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05