Какви са рисковете за кожата през пролетно-летния сезон?
Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Самер Шокър, дерматолог.
“Занимавам се предимно със заболявания на кожата – най-големия орган в човешкия организъм. Занимавам се предимно с клинична и естетична дерматология. Като клинична дерматология фокусираме върху всички заболявания, които са инфекциозни, алергични, автоимунни и рак на кожата.
В естетиката се занимавам с ремоделиране на тялото с неинвазивни процедури. Гледаме нашите пациенти да избегнат колкото е възможно по-дълго скалпела.
Първите слънчеви лъчи
"Абсолютно всички трябва да се пазят от слънцето. Преминаването от студеното касае абсолютно всички. На първо място, това, което трябва да се направи, е да използваме слънцезащита. Това трябва да се прави целогодишно. Не само през летния сезон.
Затова трябва да се използва широкоспектърен SPF, поне 50, се нанася няколко пъти на ден. Това е изключително важно, защото ракът на кожата е един от най-разпространените типове рак, което е изключително странно, защото е обратим тип. Можем да се предпазим от слънцето.
Също така хората, които използват хидратиращи кремове, на които би трябвало през зимата текстурата да бъде по-гъста. Студеното занижава липидната мантия и трябва да се намали това. Самата текстура на нещо по-леко, което да ни отпушва порите и да не доведе до появата на акне."
Слънчевото изгаряне
"Изключително опасно е, защото това е един фактор, който довежда до рак на кожата. Затова SPF и предпазването от слънцето е изключително важно. И все повече виждаме пациенти, особено сега, когато става по-топло и има слънчеви изгаряния, нещо, от което лесно можем да се предпазим.
Трябва да се прецени нивото на изгарянето. Ако имаме силно слънчево изгаряне, тогава трябва лекарствена намеса. Локални средства, които да потиснат имунната система. Необходима е и консултация с дерматолог."
Пролетно-летният сезон
"През този сезон се забелязват различни видове заболявания. Акнето в момента се обостря поради топлината и изпотяването. Другото, което се забелязва, е т.нар. "фоликулит" или възпаление на космения фоликул.
Когато е по-топло времето хората ходят на походи. Трябва да внимават с растенията, които са около тях, защото се срещаме с фитодерматози."
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg