Какви са рисковете за кожата през пролетно-летния сезон?
Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Самер Шокър, дерматолог.
“Занимавам се предимно със заболявания на кожата – най-големия орган в човешкия организъм. Занимавам се предимно с клинична и естетична дерматология. Като клинична дерматология фокусираме върху всички заболявания, които са инфекциозни, алергични, автоимунни и рак на кожата.
В естетиката се занимавам с ремоделиране на тялото с неинвазивни процедури. Гледаме нашите пациенти да избегнат колкото е възможно по-дълго скалпела.
Първите слънчеви лъчи
"Абсолютно всички трябва да се пазят от слънцето. Преминаването от студеното касае абсолютно всички. На първо място, това, което трябва да се направи, е да използваме слънцезащита. Това трябва да се прави целогодишно. Не само през летния сезон.
Затова трябва да се използва широкоспектърен SPF, поне 50, се нанася няколко пъти на ден. Това е изключително важно, защото ракът на кожата е един от най-разпространените типове рак, което е изключително странно, защото е обратим тип. Можем да се предпазим от слънцето.
Също така хората, които използват хидратиращи кремове, на които би трябвало през зимата текстурата да бъде по-гъста. Студеното занижава липидната мантия и трябва да се намали това. Самата текстура на нещо по-леко, което да ни отпушва порите и да не доведе до появата на акне."
Слънчевото изгаряне
"Изключително опасно е, защото това е един фактор, който довежда до рак на кожата. Затова SPF и предпазването от слънцето е изключително важно. И все повече виждаме пациенти, особено сега, когато става по-топло и има слънчеви изгаряния, нещо, от което лесно можем да се предпазим.
Трябва да се прецени нивото на изгарянето. Ако имаме силно слънчево изгаряне, тогава трябва лекарствена намеса. Локални средства, които да потиснат имунната система. Необходима е и консултация с дерматолог."
Пролетно-летният сезон
"През този сезон се забелязват различни видове заболявания. Акнето в момента се обостря поради топлината и изпотяването. Другото, което се забелязва, е т.нар. "фоликулит" или възпаление на космения фоликул.
Когато е по-топло времето хората ходят на походи. Трябва да внимават с растенията, които са около тях, защото се срещаме с фитодерматози."
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Професор Десислава Бошнакова, преподавател в Нов български университет, журналистът Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории" и финансистът и автор на детската поредица "Финансова грамотност за деца с Пеги и Мози" са част от участниците в дискусията, организирана от "TEDxSofia" на тема "Ако имах едно училище" "Всеки от нас е..
На 11 ноември тази година се проведе значимо събитие за българската предприемаческа екосистема – първото издание на “Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи”, организирано от BESCO. Събитието имаше за цел да отличи изключителен представител на предприемаческата общност, който с успехите си и приноса си е допринесъл за развитието на..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на българите, защото именно тогава Георги Господинов спечели наградата с романа си "Времеубежище". Това бе момент на истинска национална гордост и радост. Днес писателят ще получи и друго значимо..
Все по-актуална става темата за бъдещето на държавния ТЕЦ "Марица-Изток 2" и бъдещето на прилежащите към комплекса въглищни мини. Какво представлява европейската зелена сделка за миньорските общности и каква е съдбата на въглищната електроенергия у нас – тази дискусия повдига изложбата на бразилския фотожурналист Тука Виейра, която е част от..
В рубриката "Епизоди от живота" този път насочваме поглед към вдъхновяващото събитие в кюстендилското село Смоличано – четвъртото издание на младежкия художествен пленер "Есенен вятър", организиран от Народно читалище "Пробуждане" 2020 г. Събитието ще бъде отбелязано със специална изложба, която ще бъде открита на 15 ноември в културния център..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на..
Симфоничният оркестър на Българското национално радио започва нова линия концерти с изцяло българска музика. Предвидени са четири събитията през сезон..
"Sci-Fi Фолклор" изследва културния континуитет между две на пръв поглед противоположни естетически територии, маркирани от времевата дистанция на миналото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg