Театър „Кредо“ започва юбилейно турне в страната за отбелязване на петата годишнина от създаването на спектакъла "Дневникът на един луд“ по Гогол. Това е третото Гоголево заглавие в репертоара на театъра след обявения от руската критика за явление в световния театър спектакъл „Шинел“ и отличения с 11 престижни национални награди спектакъл „РевизорЪт“. Театър „Кредо“ за втори път този сезон отбелязва с национално турне юбилей на свой спектакъл. През есента на 2020 година имаше турне на световнопризнатия и отличен с 8 международни награди спектакъл „Каквото направи дядо, все е хубаво“ по Андерсен, по случай 15-годишнината от неговото създаване. През 2022 година Театър „Кредо“ ще отбележи още един важен юбилей – 30 години от създаването на театъра и хитовия му спектакъл „Шинел“ по Гогол.
В "Артефир" гостува режисьорът Нина Димитрова, основател и артистичен директор на независимата театрална трупа, сценарист и режисьор на „Дневникът на един луд“:
"Както аз казвам за тоя спектакъл, събрано в няколко думи, "Луд умора нема"... Юбилеите са си юбилеи – те не се съобразяват, че има пандемия. Аз се опитвам, доколкото е възможно, тези важни събития да се случат. Мисля, че едно национално турне е чудесен начин на отбелязване.
Всеки има една Испания, за която да се бори и да защитава своите мечти. Тази Испания включва и това, че ти си човек – не си Бог, не можеш да се въздържаш вечно, и че човек е създаден да се стреми и никой няма право да му отнема този стремеж. Или както казва Гоголевият луд, всеки петел има по една Испания под перата си. Всеки има право на достойнство и да се бори за това никога не е късно."
Премиерата на „Дневникът на един луд“ е на 17 октомври 2015 година на сцената Театър 199 „Валентин Стойчев“ в София. Спектакълът е създаден специално за отбелязване на 50-годишния юбилей на Театър 199, копродуцент и партньор на Театър „Кредо“ вече 29 години.
"Благодаря на Театър 199 за всичките тези 29 години, че ни гласува това доверие. Благодаря и нашите партньори в Русе, Силистра, Добрич, Стара Загора и Бургас, както и на Национален фонд „Култура“, без който турнето би било невъзможно. Разбира се, благодаря и на Стелиан Радев, който изтърпя и измина много дълъг път от "Департамента до Испанския престол", както казва неговият герой. Стелиан Радев беше коронясан с доста отличия, абсолютно справедливо, за своето майсторско постижение в тази изключително сложна роля."
През 2016 година Стелиан Радев получава наградата за мъжка роля на международния театрален фестивал на моноспектакъла „БГМОТ“ в Габрово, номинация за награда „Икар“ на Съюза на артистите в България в категория „Дебют“ и номинация за награда „Аскеер“ в категория „Изгряваща звезда“.
Актьорът Стелиан Радев от спектакъла „Дневникът на един луд“ по Гогол, сподели в "Артефир":
"Още не бях завършил Академията и представата ми за театъра тепърва имаше да се променя в главата ми. Трудно си намерих езика, с който трябва да работя и съм благодарен на Нина, че прояви много търпение, за да мога да се окриля в един момент. Да излезеш сам на сцената наистина е много голямо предизвикателство. И който не го е правил, само той не знае колко е трудно, защото – да хубаво е накрая, ако ти ръкопляскат, но ако нещата не се получават, няма кого да виниш освен себе си.
Когато мечтаеш за нещо, трябва да се бориш. И никой не може да ти затвори мечтите някъде и да ти каже, че не можеш да бъдеш, какъвто искаш."
Програмата на турнето включва гостуване в Русе на 1, 2, 3 и 4 юни 2021 година на сцената на Държавен куклен театър Русе, на 7 юни в Силистра на сцената на Драматично-кукления театър Силистра, на 9 юни в Добрич на сцената Държавен куклен театър Добрич. През есента турнето продължава с участие на международния фестивал „Пиеро“ в Стара Загора, който се организира от Държавен куклен театър Стара Загора. „Дневникът на един луд“ е в програмата на фестивала на 25 септември. На 5 и 6 октомври спектакълът гостува в Бургас и ще се играе на сцената Държавен куклен театър Бургас.
Чуйте повече от звуковия файл.
Турнето се реализира с подкрепата на Национален фонд „Култура“ и е част от едногодишния проект на театъра „кРЕдоСТАРТ“, осъществяващ се по „Едногодишната програма за подкрепа на частни организации в областта на изкуството“, 2020.
Освен юбилейното национално турне на „Дневникът на един луд“ по Гогол, за отбелязване на 5-ата годишнина от създаването на спектакъла, по проект „кРЕдоСТАРТ“, осъществяващ се с подкрепата на Национален фонд „Култура“, е създадена пълна аудиовизуална версия на спектакъла със субтититри на английски език и нова визия на юбилейния спектакъл от фотографите Емма Бардизбанян и Светослав Куцаров.
Снимки – Театър "Кредо", Творчески колектив СвЕмма - Светослав Куцаров и Емма Бардизбанян, Павел Червенков.
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..
Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР. Още през 1990..
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg