Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честит рожден ден на Стефан Димитров

Stefan_Dimitrov
Снимка: Булфото архив

На 28 май е роден композиторът Стефан Димитров. Той е известен български композитор, поп певец и телевизионен продуцент. Един от най-добрите директори на програма “Христо Ботев“.

Пред в. “24 часа“ споделя, че би “поздравил себе си и всички за рождения си ден с песента “Нека да е лято“. И би добавил две думи от хита на Богдана Карадочева – “Дано, дано, дано“.


През 1972 г. завършва Теоретичния факултет на БДК.

Първата му композиция „Пея, защото искам, ако не искате – не слушайте“ е създадена по стихове на поетесата Блага Димитрова. Основател и музикален ръководител е на театър „4+4“.

От 1972 г. пее във вокална група „Студио В“. От същата година датира и първият запис на негова песен – „Тайни“ (изп. Емилия Маркова).

След 1976 г. се утвърждава между водещите композитори в българската забавна музика с мелодични, актуални песни, които имат национален облик. Активно работи и като аранжьор за ЕО на БТР и различни групи.

Популярни са и дуетите му с Богдана Карадочева („Остаряваме бавно“, „Следобедна песничка“, „Безнадежден случай“). За текстовете на своите песни сътрудничи с Михаил Белчев, Миряна Башева, Маргарита Петкова.

Между наградените му песни са: „Ладо ле“ (т. Захари Петров, изп. „Тоника“) – I награда – 1976 г., „Нека да е лято“ (т. Миряна Башева, изп. „Тоника“) – II награда – 1977; „По първи петли“ – (т. Михаил Белчев, изп. Васил Найденов) – II награда – 1980; „Моя любов“ (т. Михаил Белчев, изп. „Домино“) – I награда – 1985 г. – всички на фестивала „Златният Орфей“. На радиоконкурса „Пролет“ първа награда печели „Пролетна умора“ (т. Миряна Башева, изп. Братя Аргирови).

Автор е на песента „Да бъде ден“ (т. Михаил Белчев, изп. сборна формация), с която е ознаменувано основаването на Дружеството на българските естрадни изпълнители през 1985 г. За музиката на тази песен е удостоен със специалната награда на ЦК на ДКМС – 1986.

Димитров е композитор на поп песни, някои от които са се превърнали в шлагери: „Нека да е лято“, „Дано“, „Всичко ми е наред“, „По първи петли“, „Сбогом, моя любов“, „И замириса на море", „Събота късен следобед", „Там". Работи като щатен аранжор в Биг бенда на БНР, композира оркестрови пиеси („Подарък за оркестър“), музика за тв спектакли („Рожденият ден на инфантата“), театрална и филмова музика („Зелените поля“, „След края на света“, „Съдията“, „Патилата на Спас и Нели“, „Фатална нежност“. През 80-те работи с група „Вариант Б“ и „Домино“. Известен е с дуетите си с Богдана Карадочева, както и със сътрудничеството си с Васил Найденов, Емил Димитров, Лили Иванова, работил е и с „Тоника“. Текстове за песните му са писали поети като Михаил Белчев, Миряна Башева и Маргарита Петкова. През годините на творческата му кариера много от песните му печелят награди на фестивала „Златният Орфей“.

Работи в Обединение „Музика“ и Българското радио до 1992 година, когато става директор на Канал 1 на БНТ.

През 1996 – 1997 г. е генерален директор на Нова телевизия, през 1997 г. – генерален директор на БНТ. До 2001 г. е бил изпълнителен директор на Нова телевизия. Членувал в Съвета за електронни медии.

Автор е на телевизионните предавания „Екип 4“, „Форум“ и „Преди новините“ по БНТ, а също и на „В 3 минути“, „На 4 очи“ и „Открито студио“ по Нова телевизия. Стефан Димитров създава почти всички песни за популярното актьорско трио „НЛО“.

През 2010 г. е издадена антологията „Колекция Стефан Димитров“, състояща се от 14 компактдиска на Стефан Димитров, съдържащи всичките му песни.

От 2010 г. до 2016 г. Стефан Димитров е директор на Програма „Христо Ботев“ на БНР.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45

Евгени Черепов, учител: Младежите днес четат активно

В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира..

обновено на 01.11.24 в 12:16

Безплатна платформа помага на младите хора в кариерното ориентиране

Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..

обновено на 01.11.24 в 10:12