На 28 май е роден композиторът Стефан Димитров. Той е известен български композитор, поп певец и телевизионен продуцент. Един от най-добрите директори на програма “Христо Ботев“.
Пред в. “24 часа“ споделя, че би “поздравил себе си и всички за рождения си ден с песента “Нека да е лято“. И би добавил две думи от хита на Богдана Карадочева – “Дано, дано, дано“.
През 1972 г. завършва Теоретичния факултет на БДК.
Първата му композиция „Пея, защото искам, ако не искате – не слушайте“ е създадена по стихове на поетесата Блага Димитрова. Основател и музикален ръководител е на театър „4+4“.
От 1972 г. пее във вокална група „Студио В“. От същата година датира и първият запис на негова песен – „Тайни“ (изп. Емилия Маркова).
След 1976 г. се утвърждава между водещите композитори в българската забавна музика с мелодични, актуални песни, които имат национален облик. Активно работи и като аранжьор за ЕО на БТР и различни групи.
Популярни са и дуетите му с Богдана Карадочева („Остаряваме бавно“, „Следобедна песничка“, „Безнадежден случай“). За текстовете на своите песни сътрудничи с Михаил Белчев, Миряна Башева, Маргарита Петкова.
Между наградените му песни са: „Ладо ле“ (т. Захари Петров, изп. „Тоника“) – I награда – 1976 г., „Нека да е лято“ (т. Миряна Башева, изп. „Тоника“) – II награда – 1977; „По първи петли“ – (т. Михаил Белчев, изп. Васил Найденов) – II награда – 1980; „Моя любов“ (т. Михаил Белчев, изп. „Домино“) – I награда – 1985 г. – всички на фестивала „Златният Орфей“. На радиоконкурса „Пролет“ първа награда печели „Пролетна умора“ (т. Миряна Башева, изп. Братя Аргирови).
Автор е на песента „Да бъде ден“ (т. Михаил Белчев, изп. сборна формация), с която е ознаменувано основаването на Дружеството на българските естрадни изпълнители през 1985 г. За музиката на тази песен е удостоен със специалната награда на ЦК на ДКМС – 1986.
Димитров е композитор на поп песни, някои от които са се превърнали в шлагери: „Нека да е лято“, „Дано“, „Всичко ми е наред“, „По първи петли“, „Сбогом, моя любов“, „И замириса на море", „Събота късен следобед", „Там". Работи като щатен аранжор в Биг бенда на БНР, композира оркестрови пиеси („Подарък за оркестър“), музика за тв спектакли („Рожденият ден на инфантата“), театрална и филмова музика („Зелените поля“, „След края на света“, „Съдията“, „Патилата на Спас и Нели“, „Фатална нежност“. През 80-те работи с група „Вариант Б“ и „Домино“. Известен е с дуетите си с Богдана Карадочева, както и със сътрудничеството си с Васил Найденов, Емил Димитров, Лили Иванова, работил е и с „Тоника“. Текстове за песните му са писали поети като Михаил Белчев, Миряна Башева и Маргарита Петкова. През годините на творческата му кариера много от песните му печелят награди на фестивала „Златният Орфей“.
Работи в Обединение „Музика“ и Българското радио до 1992 година, когато става директор на Канал 1 на БНТ.
През 1996 – 1997 г. е генерален директор на Нова телевизия, през 1997 г. – генерален директор на БНТ. До 2001 г. е бил изпълнителен директор на Нова телевизия. Членувал в Съвета за електронни медии.
Автор е на телевизионните предавания „Екип 4“, „Форум“ и „Преди новините“ по БНТ, а също и на „В 3 минути“, „На 4 очи“ и „Открито студио“ по Нова телевизия. Стефан Димитров създава почти всички песни за популярното актьорско трио „НЛО“.
През 2010 г. е издадена антологията „Колекция Стефан Димитров“, състояща се от 14 компактдиска на Стефан Димитров, съдържащи всичките му песни.
От 2010 г. до 2016 г. Стефан Димитров е директор на Програма „Христо Ботев“ на БНР.
В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас). Експерт по проблемите на националната,..
В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира..
Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в..
Галерия "Астри" по неписана традиция представя новата изложба на художника Евгени Колев. Тя е назована лаконично "Живопис" и съдържа 21 картини, подредени..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg