Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Преслав Наков:

Медийната грамотност е най-перспективният начин за борба с фалшивите новини

Преслав Наков
Снимка: QatarComputing

„Танбих“ е проект, който показва на потребителите какво четат, а на журналистите – как да разпознават фалшивите новини още преди да са написани. Той е разработен от Катарския институт по компютърни изследвания в сътрудничество с Масачузетския технологичен институт и преподаватели и студенти от Софийския университет.

„Идеята е всъщност да промотираме медийна грамотност“, сподели за „Мрежата“ д-р Преслав Наков, ръководител на проекта. Той и екипът му вярват, че именно тя е най-перспективният начин за борба с фалшивите новини.

„Танбих“ разкрива пропагандните техники, използвани за написването на текстовете. И макар в класическата литература да са познати 7 такива, а „Уикипедия“ да говори за 67, екипът, създал системата, работи с около 20 утвърдени и често употребявани техники. Половината от тях са логически противоречия, а другата част, по-съществената, апелират към емоции.

Според Преслав Наков, който освен ръководител на проекта е и старши научен сътрудник I степен в Катарския институт по компютърни изследвания, доктор по компютърни науки от Калифорнийския университет в Бъркли, автор на стотици публикации в световни научни издания и първият носител на наградата „Джон Атанасов“, ако човек си взаимодейства достатъчно време с „Танбих“, той ще опознае пропагандите техники и ще започне да чете новините по нов начин.

Системата използва изкуствен интелект, или както казва д-р Наков – машинно себеобучение, за да подготвя данните, които разпознават техниките. Те обаче стъпват на човешки анализ. Също както фалшивите новини се създават от човешка ръка и от нея се разпространяват. Те все още нямат точна дефиниция, но водещото, което ги определя, е умисълът, с който са написани. С днешна дата фалшивите новини са преди всичко политическо оръжие. Причина, която провокира Преслав Наков да призовава към разграничаване на термините „фалшиви новини“ и „дезинформация“, тъй като проблемът е много по-голям от това дали нещо е вярно, или не.

Според експерта с правилните политики и инструменти е напълно постижимо дезинформацията да бъде преборена в рамките на няколко години. Добър пример в тази битка е Финландия, която с активна кампания по медийна грамотност, е овладяла проблема за 5 години. Като пример д-р Наков дава и борбата със спама, разпространението на който днес е ограничено.

„Дезинформацията няма да изчезне, тя винаги ще бъде с нас, по начина, по който спамът продължава да бъде с нас, но може да бъде поставена под контрол.“

Още за това как проверката на твърденията за фактологична точност може да става предварително и навреме, как се идентифицират източниците на информация и как всъщност се случва автоматизираното разбиване на слухове, неверни твърдения и фалшиви новини – чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мамфидент": Изкуствен интелект в помощ на майките след раждане

Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..

обновено на 25.02.25 в 13:34

Енергийна бедност и замърсяване на въздуха: Как да излезем от порочния кръг?

Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..

обновено на 25.02.25 в 12:39

Черни връх без граници: незабравимо изживяване за хора с увреждания

Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..

публикувано на 25.02.25 в 12:00

Връчиха Годишните награди за образование по икономика в средните училища

На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..

публикувано на 25.02.25 в 11:22

Финансовата грамотност – ключово умение за бъдещето

В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..

обновено на 25.02.25 в 11:17