„Танбих“ е проект, който показва на потребителите какво четат, а на журналистите – как да разпознават фалшивите новини още преди да са написани. Той е разработен от Катарския институт по компютърни изследвания в сътрудничество с Масачузетския технологичен институт и преподаватели и студенти от Софийския университет.
„Идеята е всъщност да промотираме медийна грамотност“, сподели за „Мрежата“ д-р Преслав Наков, ръководител на проекта. Той и екипът му вярват, че именно тя е най-перспективният начин за борба с фалшивите новини.
„Танбих“ разкрива пропагандните техники, използвани за написването на текстовете. И макар в класическата литература да са познати 7 такива, а „Уикипедия“ да говори за 67, екипът, създал системата, работи с около 20 утвърдени и често употребявани техники. Половината от тях са логически противоречия, а другата част, по-съществената, апелират към емоции.
Според Преслав Наков, който освен ръководител на проекта е и старши научен сътрудник I степен в Катарския институт по компютърни изследвания, доктор по компютърни науки от Калифорнийския университет в Бъркли, автор на стотици публикации в световни научни издания и първият носител на наградата „Джон Атанасов“, ако човек си взаимодейства достатъчно време с „Танбих“, той ще опознае пропагандите техники и ще започне да чете новините по нов начин.
Системата използва изкуствен интелект, или както казва д-р Наков – машинно себеобучение, за да подготвя данните, които разпознават техниките. Те обаче стъпват на човешки анализ. Също както фалшивите новини се създават от човешка ръка и от нея се разпространяват. Те все още нямат точна дефиниция, но водещото, което ги определя, е умисълът, с който са написани. С днешна дата фалшивите новини са преди всичко политическо оръжие. Причина, която провокира Преслав Наков да призовава към разграничаване на термините „фалшиви новини“ и „дезинформация“, тъй като проблемът е много по-голям от това дали нещо е вярно, или не.
Според експерта с правилните политики и инструменти е напълно постижимо дезинформацията да бъде преборена в рамките на няколко години. Добър пример в тази битка е Финландия, която с активна кампания по медийна грамотност, е овладяла проблема за 5 години. Като пример д-р Наков дава и борбата със спама, разпространението на който днес е ограничено.
„Дезинформацията няма да изчезне, тя винаги ще бъде с нас, по начина, по който спамът продължава да бъде с нас, но може да бъде поставена под контрол.“
Още за това как проверката на твърденията за фактологична точност може да става предварително и навреме, как се идентифицират източниците на информация и как всъщност се случва автоматизираното разбиване на слухове, неверни твърдения и фалшиви новини – чуйте в звуковия файл.
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Коя реалност "Помним какво направи Зукърбърг , премахвайки фактчекърите от "Мета" в САЩ,..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..
Студентката по журналистика и стажант-репортер в програма "Хоризонт" Вили Борисова и майка ѝ - кардиологът д-р Райна Сивова, повдигат завесата към делниците и мечтите в едно българско семейство. В откровен разговор за трудностите, радостта, възпитанието и силата на житейския избор слушателите могат да се убедят в силата и важността на майчината..
Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток? Владимир Митев коментира настоящата ситуация в Румъния като цяло и конкретно засилването на т.нар. "суверенисти" в страната. Във втората част на разговора Владимир Митев отговаря на въпроса какво можем да очакваме от сегашната хаотична обстановка в Близкия изток след падането на..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Харалампи Тодоров, Плевен: При развод майката остава във фамилното жилище, където отглежда сама, без втори брак, двете си деца (син и дъщеря). След години синът ѝ се жени и напуска тясното двустайно жилище. Майката го дарява на дъщеря..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg