Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нужен ли е рестарт на проекта за Национална детска болница

2
Снимка: БГНЕС

В националната гражданска инициатива “ЗА истинска детска болница“ настоява проектът за изграждане на Национална детска болница да бъде рестартиран с ново задание и прозрачен международен конкурс.

Избор на строител при ясни критерии за качество и анализ на потребностите на детското здравеопазване. Исканията бяха отправени към президента Румен Радев и служебното правителство в деня, когато изтече една година от поредните празни обещания, че ще бъде построена изцяло нова детска болница.

Нужен ли е рестарт на проекта за Национална детска болница и приключват ли съгласувателните процедури?

Темата коментира в “Нашият ден“ инж. Иван Алексиев, изпълнителен директор на Здравна инвестиционна компания за детска болница ЕАД.

“Дали да има рестарт на проекта за Нова национална детска болница това е решение трябва да бъде на правителствено ниво. Това не може да бъде моя оценка.

Един рестарт означава отново дългогодишен период на неясноти и отдалечаване от възможността да се създаде нещо.


От “ЗА истинска детска болница“ твърдят, че договорът за реконструкция на стария строеж е “правен абсурд“. Според становище на МРРБ съществуващата конструкция няма постоянен градоустройствен статут в действащия от 2011 г. подробен устройствен план и де факто е предвиден за премахване. Проектите и разрешението за строеж не могат да бъдат одобрени и договорът е нищожен.

Многократно сме разглеждали този въпрос. На практика всички тези неща са изключително перифразирани и неверни - казва инж. Алексиев. 

Каква е истината?! Съществуващата сграда е абсолютно законно съществуваща в грубия строеж. Изградила я е държавата със строителни разрешения, с цялата налична документация.

Като строи държавата е строила и със строителни разрешения. Факт е, че 2011 г., когато Столична община е процедирала по подробния устройствен план, не е нанесла сградата. Но това не означава, че тя не съществува. Тя си има документи и е описана в актовете за държавна собственост, отразена е в кадастъра. И единственото, което в такива случаи се прави, това не е първата процедура, се нанася в този градоустройствен план.

Това не означава, че като не е отразена е предвидена за събаряне. Може всеки професионалист, който се занимава с тази тема, да бъде попитан за това.

 Администрацията на Министерство на здравеопазването е подготвило договора, той е подготвен от юристи, хора, които се занимават с държавна собственост.

Нещо, което го има в акт за държавна собственост е законно съществуващо. Няма как държавата да притежава нещо, да е описано като собственост, но понеже някой по някакъв начин не го е отразил в план да се оспорва. В момента това ни е процедурата – да бъде нанесено. Това е нещо елементарно.


Какво ще разреши включването в този подробен устройствен план

Това отпушва целия проект. Процедурата е такава – има градоустройствен план, на база на него се издава виза, на база на тази виза се извършва проектиране. Ние в момента нямаме допусната градоустройствена процедура.

Разработваме два идейни проекта, защото не сме сигурни какво точно ще ни допуснат и нямаме потвърждение. Какво и да си говорим на тези срещи-разговори. Всеки път съм молил на тях да се водят протоколи. Винаги съм искал да се чуе кой какво казва и какво обещава и какво се предприема като действие.

Това ли е последната съгласувателна процедура

Да, за да може след нея, защото ние сме направили този график и договора, за който споменахте. Договорът, започва да тече с визата. Защото, когато имаме виза, визата оказва начин на застрояване. На база на оказания начин на застрояване архитектите вече могат да работят заедно с технолозите, за да могат да навлязат в подробности в проекта.

Защото ние в момента местим едни обеми. Навлезли сме много сериозно в анализите – какво трябва и какво не трябва, след като специалисти медици са си казали мнения и изискванията. Всичко това трябва до поберем на определена квадратура, височини и площ. А това в момента е практически блокирано, за да навлезем в следващия етап.“

Чуйте инж. Иван Алексиев в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10

Фестивалът "Дни на предизвикателствата" – филми, каузи и акценти в програмата

От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..

публикувано на 02.12.24 в 11:21

България се включва в глобалната инициатива #GivingTuesday

Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..

публикувано на 02.12.24 в 10:51
Анджела Иванова (ляво), Гергана Станчева (дясно) и водещата на предаването.

От идея до реалност, или как се създава биоразградимо фолио за печат

Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...

обновено на 02.12.24 в 10:44

Уникално събитие събира децата на "Люлин" за Рождество Христово

В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..

обновено на 02.12.24 в 09:33