Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международен форум, посветен на правната помощ

| обновено на 04.06.21 в 13:58
Снимка: личен архив на Анелия Торошанова

Гарантирането на равен достъп на лицата до правосъдие чрез осигуряване и предоставяне на ефективна правна помощ е една от мисиите в Стратегията на Националното бюро за правна помощ (НБПП). Следователно не би било възможно да има равен достъп до правосъдие без осигуряването на ефективна правна помощ и обратното.

Общите правила на правната помощ при граждански и търговски дела основно са регламентирани в Директива 2003/8/ЕО — подобряване на достъпа до правосъдие при презгранични спорове чрез установяването на минимални общи правила за правната помощ. Тя е свързана със защитата на заложените основни права в Хартата, като има за цел:

· подобряване на достъпа до правосъдие при презгранични граждански дела;

· установяване на общи за ЕС правила за правната помощ;

· гарантиране, че хората, които не могат да си позволят правна помощ, ще получат достъп до нея;

· насърчаване на сътрудничеството в областта на правната помощ между държавите от ЕС.

Юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" се излъчва от с. Енина, Казънлъшко, където се провежда Международният форум, посветен на правната помощ и на трансграничната правна помощ, организиран от Асоциацията за жените адвокати и Националното бюро за правна помощ.

Наталия Илиева, председател на Националното бюра за правна помощ, дава разяснения за Нормативната уредба на правната помощ в България:

"Националното бюра за правна помощ е държавен орган, който управлява бюджета на Р. България, свързан с предоставянето на правна помощ и достъпа до правосъдие. Най-общо казано, лицата, които имат право да получат правна помощ, финансирана от държавата, са социално слаби граждани и лица от уязвими групи. Правната помощ се допуска за консултация, с оглед постигане на споразумение, и изготвяне на документи за завеждане на дело, представителство пред органите от Закона за правната помощ (органите на досъдебното производство, съдилищата), представителство при задържане по Закона за МВР, широк кръг от лица и от правна помощ. Същественото е, че всички желаещи да се обърнат към Националното бюра за правна помощ, могат да го направят лично чрез попълване на заявления. 

Функционира и Национален телефон за правна помощ 0700 18 250 от 9 до 17 ч. двама адвокати дават консултации на граждани по телефона."

Адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, организатор на Международния форум, с друг важен акцент в дискусията за трансгранична правна помощ:

"Представителство от адвокат, или предоставяне на правни съвети безплатно за лицето, или със значително намалени разходи за него, при предвидени в закона хипотези, или при липса на средства на лицето при участие в производство пред държавни органи и съд.

Правната помощ се допуска за лица, които:

Имат право да получат правна помощ по реда на Закона за правната помощ (ЗПП) и процесуалните закони (ГПК, АПК и НПК - чрез назначен техен служебен защитник;

Законът изисква да им бъде назначен особен представител по реда на процесуалните закони, за процесуално представителство пред съда, в предвидените от закона хипотези."

В звуковия файл можете да чуете интервю с Наталия Илиева и с адв. Елка Пороминска, която обяснява и основните видове правна помощ.

Във форума участват представители на адвокатските колегии в Милано, Рим и град Бусто Арсицио – Италия, а също и представители на жените юристи в Италия. На форума присъстват и представители на адвокатските колегии от цялата страна.

В звуковия файл можете да чуете разговор с Даниела Капело и адв. Мария Ганчева по темата за особеностите на правната уредба и практическото приложение на безплатната правна помощ в Италия. Както и темата за приложението на директивата 2003-8 на ЕС.

Даниела Капело е секретар и член на УС на Асоциацията на жените-юристи в Италия, секция Милано и член на Адвокатска колегия гр. Милано, Италия. Адв. Мария Ганчева е член на Асоциация на жените-юристи, Италия, и член на Адвокатска колегия Милано, Италия.

Чуйте повече в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тони Йорданов

Северозападно вино

Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..

публикувано на 06.04.25 в 10:35

Човешките слабости

Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..

публикувано на 06.04.25 в 09:35
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31