Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 31 май - 6 юни

| обновено на 08.06.21 в 11:09
Снимка: pixabay

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 6 юни.

В Семейно радио в събота беше представен аудиопроектът „Разкажи ми“, който помага на деца с нарушено зрение и други проблеми с четенето и ги запознава с избрани произведения от най-доброто от българската детска книга, включително и с някои съвсем нови заглавия незастъпени в учебната програма.

В понеделник в предаването Нашия ден главен герой беше Юлия Йорданова – по-известна като Керана, финалистка в музикалния формат „Гласът на България“за 2020-та година, артистка в Пловдивската опера и основател, вокал и текстиписец на групата „Керана и космонавтите“. В предаването Керана обяви плановете на групата да издадат дебютния си албум, и подчерта колко е важно да следваш мечтите си.

Преводачката Надя Попова спечели Международната руска литературна награда „Словес связующая нить” за най-добър художествен превод за 2020 г. за избрани нейни преводи от съвременни руски поети на български език. В разговора й със Силвия Чолева в „Артефир“ в сряда стана дума не само за наградата, за нужните умения за достоверен художествен превод на поезия, но и за предстоящ сборник, събиращ 29 руски поети – от Сребърния век на руската литература до днес.

Със сборника „Разказ в десет изречения“ бургаската фондация „Шанс за природата и децата на България“ отбелязва десетгодишния си юбилей. Фондацията си поставя задачата да подпомага развитието на талантливи деца и младежи между 6 и 20 години. В сборника участват текстове на талантливи млади българи, живеещи по цял свят, и взели участие в седмия литературен конкурс, организиран от фондацията

Младежкият джаз фест София има за цел да предостави сцена, на която млади музиканти да представят свои проекти, да обогатят познанията, уменията и творческите си хоризонти, както и да предложи условия за създаване на нови творчески контакти и партньорства. Тази година той ще се проведе за трети път между 21 и 26 юни.

Голяма съвместна изложба, посветена на творчеството и живота на художника Константин Гърнев, представят Националната художествена галерия и галерия Виктория. Към експозицията има и каталог, а тя може да бъде разгледана до 25-07-2021.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Сгурев: Най-големите колекционери събират картини от различни жанрове

"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка. Типичният купувач на картини тогава е търговец. Профилът на съвременния купувач на изкуство не е много по-различен във високия сегмент. Една трета от големите колекционери са инвеститори, те често..

публикувано на 15.01.25 в 17:49

Романизирана биография на Джон Атанасов излезе на български език

Впечатляващият живот на емблематичния учен от български произход Джон Атанасов, смятан за изобретател на първия компютър в историята, оживява в романизираната биография "Джон Атанасов. Човекът, който изобрети компютъра"  от Джейн Смайли  – американска писателка и носителка на наградата "Пулицър".  Авторката ни връща към края на 30-те години,..

публикувано на 15.01.25 в 16:00

"Надежда" – моноспектакъл в изречена поезия на Явор Попов

Авторският моноспектакъл "Надежда" на Явор Попов продължава да вълнува публиката с екзистенциалните въпроси, които поставя за търсенето на надежда в един все по-объркан и безнадежден свят. Авторът работи върху изграждането на първия си спектакъл в изречена поезия (spoken word poetry) близо седем години и успява да зарази зрителите с оптимизъм и..

публикувано на 15.01.25 в 15:35
Малин Кръстев в роля на Ливейн Каплан

Деян Пройковски постави пиеса на Кирил Фокин в Пловдив

"2084. REX . Последният цар на света" е премиерният спектакъл в Драматичния театър "Николай Масалитинов" в Пловдив. Автор на пиесата е съвременният руски историк, журналист, писател и драматург Кирил Фокин. Постановката е на известния режисьор Деян Пройковски (Република Северна Македония), който е работил по превода на Майя Праматарова...

публикувано на 15.01.25 в 14:20

Шарената, пълна с изкуство, къща на Даниела и Владимир Овчарови в Ново село

Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и Владимир Овчарови, в която напълно безплатно могат да бъдат разгледани техни творби, произведения на художници от цял свят, като преобладават картини от Америка и Мексико, старинни мебели, килими,..

публикувано на 15.01.25 в 13:30