Временната изложба „Поток през времето“ в Национален археологически институт с музей - БАН представя резултатите от едни от най-мащабните спасителни археологически проучвания през последните години – тези, свързани с реализирането на проект „Разширение на газопреносната инфраструктура на „Булгартрансгаз“ ЕАД. За период от около година и половина са проучени 120 археологически обекта, които попадат в трасето на газопровода, преминаващ през 474 км в Северна България.
Изложбата е съвместна инициатива на Националния археологически институт с музей към Българската академия на науките, „Булгартрансгаз“ ЕАД и консорциум „Аркад“, осъществена със съдействието на Министерство на културата, Българска академия на науките и 17 музея от страната.
Може да бъде посетена в зала Временни изложби на НАИМ до 19 септември 2021 г.
Гл. ас. д-р Камен Бояджиев от Национален археологически институт с музей - БАН разказа повече за експозициите в "Артефир":
"Изложбата "Поток през времето" е посветена на едни много мащабни и активни археологически проучвания, осъществени през 2019-2020 г. във връзка с разширението на газопреносната мрежа на „Булгартрансгаз“. Представени са най-интересните резултати и някои от най-интересните находки. Над 400 предмета от 60 обекта, разкрити при спасителните археологически разкопки, могат да бъдат видени от широка публика. Те включват изящни керамични съдове, сечива и оръжия, златни и сребърни накити, монети и статуетки, от ранния неолит (6000 г. пр.Хр.) до Възраждането (ХІХ в.). Представени са селища, погребални могили, некрополи, светилища, стопански комплекси... Опитали сме се да дадем една максимално широка картина на многообразните резултати от тези проучвания."
Чуйте повече в звуковия файл.
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
Гостът ни е учил режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 година във френската столица основава компания, в която работи с артисти от над 20 държави. Двукратен носител е на наградата "Млад талант на Париж", присъждана от парижкото кметство. Създател е на фестивали, летни академии и " Театър на чудесата"..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg