9 юни е Международен ден на архивите. На тази дата в цял свят професионалистите архивисти обединяват гласовете си, за да покажат всъщност защо е толкова важно да се подпомагат архивите и професията архивист.
По време на Международния конгрес на архивите във Виена през 2004 г. двете хиляди участници приеха резолюция, която постави пред Обединените нации искането да се учреди Международен ден на архивите. Отделни страни вече имаха свой национален Ден на архивите, за да покажат пред обществеността и управляващите значението на архивите.
Важно е да се напомни, че архивите са документи, създадени, получени и запазени като доказателство и информация на дадена институция или личност, в изпълнение на правни задължения или осъществяване на своята работа.
Архивни документи са документите, които се съхраняват от онези, които ги създават, наследяват или от съответна архивна институция, предвид тяхната правна стойност или историческо значение.
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Михаил Груев, председател на Държавна агенция „Архиви“:
"Клише е, че архивите са паметта на нацията. Обикновено в широкото разбиране за архиви се включват само стари документи, архивите съхраняват основно такива.
Може би трябва да се каже, че те съхраняват и нови документи. По закон има 20-годишен срок на съхранение на документите в институциите и тези от тях, които подлежат на постоянно запазване след изтичане на този 20-годишен срок, всъщност се предават в Държавните архиви.
При нас има и не толкова стари документи. Имаме и документи от XIV век насам, но имаме и по-нови документи с давност 20 години.
Всъщност това е начинът след 50, след 100 години изследователи, журналисти, историци да реконструират днешната реалност през тези документи.
Архивите, освен пазители на паметта за миналото, по някакъв начин са пазители и на паметта за настоящето. Доколкото в този динамичен свят настоящето много скоро се превръща в минало."
Електронни документи
"Изправени сме пред друго предизвикателство. В последните няколко години традиционните хартиени документи отстъпват място на електронните. Пред нас стои задачата да бъдат запазени тези електрони документи в непроменен вид, във вида, в който са създадени от институциите и от личностите и да бъдат предадени на следващите поколения. Това е едно голямо предизвикателство пред световната архивистика."
Архивите на бившата Държавна сигурност
"Що се отнася до архивите на бившата Държавна сигурност, това беше уредено с едни Закон за отваряне на досиетата, който беше полезен и с който целият масив на Държавна сигурност, това е някъде около 12 линейни километра (в архивистиката така се мерят обемите, в линейни метри, след това в километри хартия) всъщност беше разсекретен и му беше даден публичен достъп.
Струва ми се, че този закон свърши работа. Според мен бъдещето на този документален масив е именно в системата на Държавните архиви.
Трябва бъдещото Народно събрание да реши какво точно да прави с този масив и със самата Комисия по досиетата.
Моето мнение е, че такава комисия би трябвало да продължи да съществува под някаква форма, но тя да не бъде обвързана с документалния масив, който в крайна сметка е част от Националния архивен фонд."
Чуйте Михаил Груев в звуковия файл.
Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg