Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Новата мисия на Алек Попов

Алек Попов
Снимка: Личен архив

20 години след култовата сатира „Мисия Лондон" писателят Алек Попов се завръща с нова мисия, която пренася в един съвсем различен, но вълнуващ свят в центъра на Азия.

В далечен Туран, малка изостанала република в центъра на Азия, експедиция от далечна България, развита, богата страна в състава на ЕС, търси корените на великото някога българско племе.

Проф. Несторов вярва, че местните жители са преки потомци на прабългарите, и е готов да измери хиляди глави, за да докаже теорията си. А в България се задават избори.

Нацията се топи, рейтингът на политиците пада. Какво по-хубаво от откриването на нови българи, които да пуснат "правилната" бюлетина?

Историческата мисия да интегрира братята по кръв се пада на проф. Докузанов, идеолог на телевизия "Онгъл Нюз", експерт по градежи на автентични крепости, продавач на митове и ритуални чаши от черепи на византийски войници.

Алек Попов  разказва за новата си книга “Мисия Туран“ в “Нашият ден“:

"Малко след рождения си ден успях да завърша едни роман, в чието заглавие също седи думата “мисия“. Това е “Мисия Туран“. Това е роман, който, общо взето, затваря един цикъл от мисли от идеи и от творчески търсения.

Книгата излиза точно 20 години след първата – “Мисия Лондон“. Това наистина е много време. Не само в човешкия живот, а в някакъв исторически аспект.

Защото много неща са се случили през това време. Променили са се някои нагласи. Други теми са излезли на преден план."

Туран – дума с много значение

"Има и няколко града в Централна Азия, които се казват Туран в различни страни. Единият от тях даже съм имал случай да го посетя. Той се намира точно в центъра на Азия в Република Тува.

Туран е измислена страна, няма страна с такова име, има местности, както споменахте, но няма такава страна. И това беше донякъде една от причините да избера това име. Без чак толкова да си давам сметка за всички конотации, които предизвиква.

Но това наистина е дума, наситена с най-различни смисли. Включително в Унгария има един популярен термин, който се казва “Туранското проклятие“. И в Унгария, както и в България, християнството не е прието много лесно. И там е съпътствано с един насилствен процес. Не е станало веднага. И “Туранското проклятие“ е нещо, с което се свързват много от нещастията, исторически превратности на съдбата. При унгарския народ се свързва именно с това, че те са изневерили на старите богове."

Чуйте Алек Попов в звуковия файл.

Снимки: Фейсбук профил на Алек Попов.

Туран е общо название в пехлевийската литература на земите, обитавани от скотовъдски племена и народи (туранци), разположени на север и североизток от Иран и в Азербайджан. За туранци били смятани редица народи от Средна Азия, сред които саките, кушаните, партите, ефталитите и т.н. Според „Шахнаме“, коренните земи на Туран се намирали на север от река Сърдаря.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Международният фестивал "Българска душа на Святата земя" обяви своите лауреати

Завърши деветото издание на международния фестивал "Българска душа на Святата земя" , който се провежда в израелския град Бат Ям.  Тази година фестивалът беше в онлайн формат заради драматичните военни действия в Израел – организаторите не пожелаха да рискуват сигурността на участниците, които досега пристигаха от цял свят, за да присъстват на..

публикувано на 26.06.24 в 11:52

Plovdiv Jazz Fest празнува своя десети рожден ден

В програмата на фестивала Plovdiv Jazz Fest за 10-ата му годишнина това лято и през есента ще гостуват световни артисти – съобщава в "Артефир“ Мирослава Кацарова – директор на фестивала, радиоводещ и джаз певица. Тя изброи имената на Авишай Коен трио, Тил Брьонер, Майкъл Лийг, Бил Лорънс, Джо Ловано трио и Майк Стърн като част от гостите на Plovdiv..

публикувано на 26.06.24 в 11:10
Проф. д-р Лидия Върбанова

За културните политики в извънградските райони

За културните политики в извънградските райони в "Нашият ден" говори проф. д-р Лидия Върбанова , ръководител на магистърската програма "Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии" в НАТФИЗ. Проф. Върбанова разказва, че идеята за международно изследване и подпомагане на културните и творчески дейности, които се намират извън големите градове,..

публикувано на 26.06.24 в 09:05

Изложба-акция "Тухлата" през юли в изложбена зала "Райко Алексиев"

Изложба "Тухлата" ще представи резултатите и произведенията от мащабната акция "Тухлата / 2023", която за първи път се представя в столицата. Проектът има за цел да възстанови стара акция на изкуствоведа Димитър Грозданов, но и да инициира диалог в обществото за същността, разбирането и популяризирането на съвременното изкуство изобщо. Публичното..

публикувано на 26.06.24 в 08:05

Маестро Йордан Камджалов на национално турне с "Mузикална магия"

"Mузикална магия" е програма, посветена на 70-годишнината от създаването на Плевенската филхармония. Ценителите на музиката ще слушат шедьоври от класиката и романтизма под диригентската палка на  маестро Йордан Камджалов.  Турнето ще започне на 1 юли от Плевен, в зала “Катя Попова”, където заедно с Плевенска филхармония ще свири гост-солист..

публикувано на 25.06.24 в 17:07