Как да разчетем знаците в очакване на поредните парламентарни избори? Какви са обществените нагласи и можем ли да прогнозираме?
Темата коментира в “Нашият ден“ Стефан Георгиев, социолог и изследовател на свободна практика:
“Има свръхконцентрация на събития, които обаче сякаш са малко илюзорни. Интерпретацията ми е, че обществото днес е същото, както това, което беше преди месец.
Малко се е променило, ако изобщо нещо се е променило. Очакваме старт на една предизборна кампания, където събитийности от типа на номерата на бюлетините се превръщат във водеща новина, въпреки че в обществото се развиват много по-значими процеси.
На 9 юни с колегите ми Антоний Тодоров и Чавдар Найденов участвахме в едно събитие на фондация “Фридрих Еберт“, където представихме доклад, върху който работихме близо година. Той се казва “Радикализация на неприемането“.
Той ни казва едно нещо – българското общество става все по-консервативно. Част от нашите съграждани поддържат доста крайнодесни дори ксенофобски нагласи, които с времето се превръщат вече в устойчиви.
Виждаме себеподобните, виждаме и хората, които са малко по-различни от нас. Било то през призмата на социално-икономически статус, през призмата на етическа, религиозна или сексуална идентичност.
С две думи – не сме склонни да ставаме по-толерантни, напротив склонни сме да отхвърляме тези, които не изглеждат, не се държат и не говорят като нас все повече и повече.
Без да навлизам в дебрите на процентните разпределения, числата и т.н., по-скоро един от изводите, който наблюдаваме, е, че този тип устойчиви нагласи започват да се провиждат не само сред определена социално – икономическа група от българските граждани.
Консервативните нагласи вече са част и от по-високите статусни групи – хората с по-високи доходи, живеещи в по-големите градове, включително в столицата. Това е един процес, който започва да приема всеобхватни за цялото ни общество измерения.
И на фона на това сякаш предстоящата предизборна кампания ни казва – ами да, ние ще наблюдаваме един процес, който е много сходен с това, което се случва в българското общество. Можем да кажем, че българското общество става все по-дясно и все по-консервативно, абсолютно същото виждаме и на политическия пазар.
Политическите партии, включително и на предстоящите парламентарни избори на 11 юли, в тяхната съвкупност са все по-десни, все по-консервативни. Нищо ново, просто имаме една симбиоза и самозахранващ се процес и от едната, и от другата страна.
Все по-рядко ще сме свидетели на това как една или друга политическа партия ще защитава уязвими малцинствени групи. Можем съвсем спокойно да кажем, че и богатите, и елитите също са малцинства, но те някак не са толкова уязвими.
По отношение на уязвими групи, независимо дали става въпрос за хора от ромски произход, или хора, които са с различна сексуална идентичност, такова говорене практически отсъства от политическия дискурс в България.
Дори политически формации, които се самоопределят като либерални, център либерални и т.н. Такова нещо няма как да бъде чуто или, ако се чува, то е по-скоро по изключение."
Чуйте Стефан Георгиев в звуковия файл.
Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..
Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения реши Здравната комисия вчера в Парламента. Проектът ще бъде съобразен с предложенията на студентите по медицина и младите лекари от протеста "Бъдеще в България". В тази връзка днес в..
В "Нашият ден" гостува Магдалена Гигова , член на журито на XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" , който се състоя в град Варна между 20 и 23 юни. Гигова говори за смисъла на младежкия фестивал, за талантите и стойностните творби, открити в рамките на тазгодишното издание. Фестивалът е поставил акцент и върху..
"Игра на град. Литературната архитектура на видеоигрите" е заглавието на маршрута, организиран днес от фондация "Прочети София". Събитието започва в 18:30 часа от алеята за игра на петанк в Докторската градина, зад Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София. Автор и водещ на събитието е Северина Станкева — докторант в..
"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
В Икономовата къща в Дряново днес отваря врати Националният пленер "Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще". Събитието се провежда с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg