Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алексей Пампоров: Прокуратурата не влиза в своите функции относно речта на омразата

Снимка: Pixabay

Истината е, че последните десетина години прокуратурата не влиза в своите функции. Не изпълнява онова, което трябва да изпълнява съобразно Наказателния кодекс. Не преследва речта на омразата, не преследва дясната радикализация, която е основана на чист расизъм, на хомофобия. Неща, които са абсолютно недопустими за Европейския съюз, тук бяха много изтървани, казва в предаването “Нашият ден“ доц. д-р Алексей Пампоров.

България се гордее, че е страната, която е спасила своите евреи. Опасявам се, че ако зависеше от част от съвременните политически формации, щяхме да сме първата страна, която ги е натоварила на вагоните, а прокуратурата не предприема никакви действия срещу такова говорене.

Остава ни единствено разумът и да осъзнаем колко нелепо и колко опасно за всички е такова говорене, което обяснява колко са лоши другите, колко са лоши различните. Което ни поставя в някакъв смисъл в изолация от цивилизования свят.

Когато имаме политици, които си позволяват да говорят за някого, че е нечовек или подчовек, когато имахме политици, които се правеха на шутове на предходната кампания., това е абсолютно недопустимо. Вие виждате в света – има ли намек за расизъм, намек за хомофобия – треньори, спортисти се освобождават... Не говорим въобще за политици, политиците просто слизат веднага от политическата сцена. Това е ясно престъпление по Наказателния кодекс.

Проблемът дойде от Цацаров. За съжаление така се случи. Преди това имаше действия, преди това подобно поведение беше санкционирано, имаше глоби, не беше допустимо. И това беше една от причините да се маргинализира в някакъв смисъл.

“Атака“ и Волен Сидеров непрекъснато бяха глобявани за реч на омразата. Но следващата вълна, която влезе, доскоро имаше и зам.-министри в Министерството на правосъдието. Това е много страшно, когато зам.-министър в Министерството на правосъдието започне да разпространява реч на омразата, когато евродепутат разпространява. И понеже са овластени, никой не взима мерки.“

Чуйте Алексей Пампоров в звуковия файл.

Снимки: Личен архив, pixabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Енеаграма: Колко са поведенческите модели?

Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..

обновено на 29.11.24 в 09:37

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04