Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Блаженият“ – дебютът на Лорина Камбурова в голямото кино

Снимка: siff.bg

„Блаженият“ е филм, който разказва за опита на човек да остане чист и да запази неопетнена душата си. Той говори за това как трябва да се сражаваме за живота си и да заслужим Божието погалване. Историята на Боби „Блаженият“ е от онези, които провокират размисъл. Тя е полет към миналото и настоящето и към вечните човешки страсти, падения и добродетели, които съпътстват краткото ни битие.

Макар бомбардировките над София през 1944 година да са погубили разсъдъка му, младият мъж не се отказва от стремежа си да опази най-ценното, което притежава – своята душа. Животът му го среща с бъдещия президент на САЩ – Джон Кенеди, с едно необходимо лекарство и с непорочната любов, за която всеки копнее, и това го променя завинаги.

Сценаристите, изградили пътя на Боби към трудно достижимото блаженство, са Емил Андреев и Боряна Милушева-Дукова. Режисьор на филма е Станимир Трифонов, според когото „колкото по-простичко е разказана една история, толкова по-ефикасно е въздействието ѝ върху зрителя“. Като „под „въздействие върху зрителя“ в случая трябва да разбираме не облъчваници и пропагадни обработки, а как да предадеш посланието си на другите“, каза режисьорът в „Артефир“.

Филмът му беше представен за първи път на тазгодишното 25-о издание на „София филм фест“. Преди дни беше прожектиран и в памет на Лорина Камбурова. Тя и Александър Тонев, който влиза в ролята на Боби, са имената, които Станимир Трифонов иска да наложи в родното ни кино. Нещо, което той винаги цели със своите филми – да представи новите и талантливи актьорски лица.

Режисьорът споделя, че работата с Лорина Камбурова е един от най-светлите му спомени в професионалния му живот.

„Говоря за изключително дарование актьорско, говоря за изключителен човек, изключителен характер. Това е, както се разбира според световните стандарти, дебютът на Лорина в голямото кино. В главна роля.“

По „Блаженият“ е работено в рамките на пет години и според Трифонов това си личи на места. Смята обаче, че в крайна сметка посланието на филма достига до зрителите. За това говорят самите те по време на прожекциите.

На есен се очаква филмът да тръгне по кината, а и в ефира на БНТ.

Още за сюжета на „Блаженият“, за идеята българското кино да се доближи до „скока на Стефка Костадинова“ и за начина, по който зрителят може да бъде ангажиран – чуйте в звуковия файл.

Във филма участват още Параскева Джукелова, Стефан Денолюбов и Любен Чаталов. Продуцент е Пламен Йорданов, оператор – Кирил Проданов, а музиката е дело на Георги Стрезов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50

Девет българи сред стоте най-добри хайку поети в Европа

В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..

публикувано на 10.01.25 в 09:05
Ивайло Иванов

Сборник в памет на поета Ивайло Иванов

Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени. Ето и думите..

публикувано на 10.01.25 в 08:15

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40