Каква е необходимостта от физическо натоварване, слънце и отдих за малки и големи? Какви са последствията при подрастващите след дългия престой вкъщи?
Месец юни е обявен за месец на сколиозата на правилната стойка и проблемите, които причинява неправилната.
Темата коментира в “Нашият ден“ Петър Петров, кинезитерапевт, водещ терапевт в Център за корекция на сколиозата и други деформации на гръбначния стълб.
“За никого не е тайна, че днес голяма част от децата са със занижена двигателна активност и затварянето вкъщи на стол пред компютъра може да обостри тези проблеми.
Тъй като присъствието в училище е свързано с немалко активности – като ходене, смяна на транспорт и игри в междучасието. Децата бяха ограничени от тези минимални физически натоварвания.
Определено при децата, с които работим в Сколио Център, имаше осезаемо влошаване на общото физическо състояние и задълбочаване на проблема със сколиозата.
Определено се забелязва промяна в стойката на децата. Родителите все по-често се обръщат към нас като към двигателни специалисти за съвети и помощ."
Идиопатична сколиоза
"Сколиозата е сложен процес на деформация на гръбначния стълб. Определено идиопатичната сколиоза е най-честно срещаната от видовете сколиози."
Превенция и държавна политика
"Проблемът придобива гласност. За съжаление ще му се обръща все повече внимание, предвид наблюдаваната тенденция за недобро физическо развитие на голяма част от децата.
Темата е достатъчно сериозна, тъй като двигателното развитие и физическото здраве е свързано с общото здраве на човека."
Чуйте Петър Петров в звуковия файл.
Земеделието, човешката дейност, която стои в основите на цивилизацията ни, е претърпяла изключително малка автоматизация и до ден-днешен редица тежки и изнурителни дейности се вършат на ръка – дали поради липса на технологични решения, или пък поради липса на средства у самите земеделци да си позволят нови технологични средства. В това..
Лятото може да бъде не само време за почивки и развлечения, но и за придобиване на нови знания и напредък. Благовест Маламов от фондация "Атанас Буров" представя в "Нашият ден" лятното училище за студенти икономисти , което организира фондацията. Таз година се навършиха 150 години от рождението на финансиста, политик и държавник Атанас..
Във Варна тази сутрин беше отбелязан един от най-емблематичните и обичани неофициални празници в България – "Джулай морнинг" , традиция, чиито корени се връщат чак до 1986 година. Въпреки че няма официален статут, празникът се е утвърдил като символ на свободния дух, на новото начало и на търсенето на светлина – в буквален и преносен смисъл...
Икономическият и социален съвет (ИСС) е гласът на организираното гражданско общество в България. Консултативният орган изразява позицията на работодатели, синдикати, граждански организации в разработването на политики в законодателството на страната по важни социални и икономически въпроси. Гост в "Нашият ден" е председателят на ИСС Зорница..
Витските риболовни празници се организират всяка година от кметство Ъглен, НЧ "Отец Паисий 1926 г.", ЛРД "Сокол" – Луковит и ЛРД "Ъглен". Няма скромно да премълчим и участието на предаването "И рибар съм, и ловец съм" в лицето на двамата водещи Росен Мирчев и Асен Масларски. Те проследиха внимателно състезанието за млади риболовци на празниците и се..
Сопраното Лаура Монторо и пианистът Румен Трайков ще изнесат вокален рецитал. Концертът е част от 56-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици"...
Отговорът е: петанк! Вера Бонева-Чолашка, състезател от клуб "Каро", споделя за страстта си към този спорт, вдъхновен от френската традиция и подправен с..
"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg