Най-новото заглавие в афиша на Драматичния театър в Ловеч е спектакълът „Духът на Гогол“ – постановка на Биляна Петрова по текстове на големия руски писател, писма и документални разкази за живота и смъртта му. На сцената оживяват и героите от първия му сборник „Вечери в селцето край Диканка”, който е очаровал дори Пушкин.
„В представлението има един цитат на Гогол за това, че превърнахме театъра в играчка и всъщност забравяме, че театърът е преди всичко трибуна – трибуна, на която преподавателят, учителят застава и може да учи своите ученици. Но също така е и една духовна, божествена трибуна, от която може да се каже – буквалният цитат е „да се каже много добро на света“, от сцената на театъра. Гогол е вярвал в това. Доброто и победата на човека над дявола е много силно застъпена тема в творчеството на Гогол. През неговата силна православна вяра и през таланта му красотата на човешкия дух е много силно въплътена в неговите живи, живи образи в творчеството му. Търсили сме път към тази красота“, разказа в „Артефир“ режисьорката на спектакъла.
Сценографията и костюмите са на Изабела Манолова, звукова картина – Георги Георгиев-Антика, вокали – Тино, хореограф – Стефания Георгиева.
Публиката в Ловеч може да гледа спектакъла „Духът на Гогол“ на 28 юни.
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..
Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават" ...
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg