Как са свързани културата, обществените отношения, икономическото и социално развитие с успеха на определени общности?
Темата коментира в “Нашият ден“ преподавателя в УНСС проф. Марин Паунов.
“Налице е едно гражданско разбиране за култура, което е малко тясно. Култура в нашия по-академичен смисъл на думата не се свежда толкова до добро възпитание или до начетеност, или до това дали човек ходи на кино и не на театър. Културата е нещо далеч по-важно и по-дълбоко.
Тя е свързана с набора от ценности, които дават смисъл на това, което възприемаме. И в крайна сметка културата, чрез този ценностен апарат, формира отражателните светове в главите ни.
Това по-скоро е култура и погледната по този начин, тя е още по-съществена за икономическото и социално развитие във всяка общност. Културата стои в началото и в края на всяко човешко възприятие.
Представители на две различни култури, гледайки едно и също нещо, разбират различни неща. И това е факт, който би трябвало да подчертаем.
Връзката икономика – култура е доста изследвана. Ако се върнем към такъв класик като Маркс, ще видим там добре познатата ни фраза, че “Битието определя съзнанието“. Това преведено означава, че т.нар. “база“ определя “надстройката“, т.е. културата.
В същото време е налице и една много силна обратна връзка, с която се занимава отново Маркс. Той разглежда различните форми на развитие на капитализма в различи държави – Русия, Англия, Германия и др. Налице е една много сериозна, но дълбоко подценявана връзка – между културата, като определящ фактор, и параметри на икономическото и социално развитие, от друга страна."
Чуйте Марин Паунов в звуковия файл.
Темата коментира доц. Николай Гочев, преподавател в катедра „Класически филологии“ на Софийския университет:
Колко назад трябва да гледаме
“Ако говорим за икономика, трябва да видим кога за пръв път, по кое време в Европа започва да се говори за тази дейност. Като начало е хубаво да се каже какво означава тази дума. Тя идва от старогръцкото ойкономике и се разбира като изкуство, знание за управление, за устройство на дома на домакинството. Или знание за правилата, по които се устройва домакинството."
За какво съществува икономиката
"Още в много древни времена в литературни и в свещени текстове започва да се говори за това, че някога човечеството е живяло в едно щастливо състояние, в което не е имало нужда от нищо. Не е имало нужда от това да придобива необходимото за живот, защото природата му е давала всичко.
Обаче в един момент, в резултат на някакъв инцидент, на грешка, животът е престанал да дава необходимото за живот.
И тогава се е наложило – човекът със своя труд да се заеме и да възстанови тази липса и да постигне независимост, самодостатъчност спрямо тази враждебно настроена природа. И тогава възникнала икономическата дейност. Човек е започнал да си задава въпроси кой е най-добрият начин да се постигне сигурен поминък.
В началото се е сметнало, както личи от един епизод в “Одисея“, че най-добрият начин човек да постигне поминък е да се занимава със скотовъдство. Има един забавен разказ в “Одисея“. Един дивак, съвършено нецивилизован персонаж, който има стада от овце и кози, които са му напълно достатъчни за неговия поминък. Той няма деца и семейство, не почита богове.
Омир в “Одисея“ ни разказва за най-древния начин, най-далечния от цивилизацията начин човек да постигне независимост от природата и поминък – скотовъдството.
Следващият период, за който и Омир знае, но знае и един много прочут негов съвременник – Хезиод, е периодът на земеделието. Когато човечеството познава металите и преминава на една по-висока степен на развитие в икономически смисъл. Започва да обработва земята и да извлича от нея необходимото за поминък.
Тогава икономиката се занимава с това човек да не преживява ден за ден, както е в дивото състояние, а година за година. Тогава се осигурява тази възможност. Целта на земеделския стопанин е да събере своята реколта, да си направи вино, да си събере жито и с тези блага да достигне до другата година, без да се стреми към печалба.
Това са първите начини да се постигне поминък – земеделието и скотовъдството."
Чуйте Николай Гочев в звуковия файл.
Как четем утопии и антиутопии през XXI век – като наръчници или като предупреждения? Към какво бъдеще ни води човешкото въображение? Гости в "Нашият ден" са Александър Попов и Владимир Полеганов – познавачи на фантастичния жанр, които вече 10 години водят курс по четене на научна фантастика в Софийския университет, в рамките на който всяка..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач. "Усещането за цикличност е много отчайващо, защото всеки път излизаш срещу едно и също зло, което е готово да те довърши. Сега е по-различно обаче, защото сме свидетели на..
Изследване на WWF-България за периода 2010-2024 доказва, че над 90% от пожарите у нас възникват след преднамерена човешка намеса или поради небрежност През последните години горските пожари в България стават все по-чести, по-интензивни и засягат все по-големи територии, включително и защитени зони. Мащабите на пожарите и щетите, които те нанасят..
Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..
Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg